Anne adayları sıcak havaya dikkat…

Hava sıcak. Meteoroloji uyarıyor. Bu uyarı en çok da anne adaylarını ilgilendiriyor. Sıcak havada, serin ve esintili yerlerde oturun. Açık renk giysiler giyin. Çok sıcak saatlerde dışarı çıkmayın.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytaç İmren, hava sıcaklığının gittikçe artmasıyla ilgili olarak, hamilelere önerilerde bulundu.
  Op. Dr. Aytaç İmren, hamilelik boyunca kan dolaşımı çarpıcı ölçülerde arttığına değinerek hormonlardaki değişimlerle ve kan akışındaki hızlanmalarla artan vücut iç sıcaklığına bir de havaların sıcaklığı eklenince sıkıntılar baş göstermeye başlayacağını belirtti. İmren; “Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte hamilelerde yorgunluk, yüksek tansiyon, sırt ağrısı, varis, ayaklarda ödem ve ciltte güneş lekeleri gibi birçok sağlık problemi daha fazla görülmeye başlayabilir. Ayrıca sıcak havanın etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabilir” uyarısında bulundu.
  HAMİLELERİN YAZ AYLARINDA KARŞILAŞABİLECEKLERİ GENEL SORUNLAR
  Op. Dr. Aytaç İmren, gebeliğe özgü değişikliklerin gebelikte idrar yolu enfeksiyonları riskini arttırabileceğini söylerken şöyle devam etti; “Gebelikte rahmin büyümesi nedeniyle mesaneye baskı yapması ve hormonal değişikler nedeniyle idrar yollari ile şikayetler sık görülür.  Bu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi önemlidir, çünkü gebelikte daha şiddetli olma eğilimindedir ve bazen de erken doğuma neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonun işaretleri arasında; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve acı; tuvaletten kalkar kalkmaz tekrar gitme ihtiyacı, yan ağrısı,kanlı ve kokulu idrar,  hafif ateş  olabilir.  Hastalık  baş gösterdiğinde doktora mutlaka ulaşılmalıdır ve bir an önce antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için, bol sıvı tüketin. Günde en az 8-10 bardak su için. İdrara sık çıkın . İdrarınızı tutmayın veya tuvalete gitmek için uzun süre beklemeyin.” Dedi.
  ÖDEMDE ARTMA
  Op. Dr. Aytaç İmren, gebelikte ödem sık görülen bir durum olduğunu söylerken açıklaması şöyle sürdürdü; “Bunda genişleyen damarlar, büyüyen rahmin bacaklara giden damarlara baskı yapması ve artan kan hacminin katkısı vardır. Yazın gelmesiyle birlikte gebelikte görülen ödemde artma olur.  Ödem özellikle ayaklar, ayak bilekleri, eller ve bacaklarda olur ve genellikle gebelikten sonra geriler. Yüzde ve göz kapaklarında oluşan ödem çoğu zaman anormal bir duruma işaret etmekte olup böyle bir durumda doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Ödemi önlemede yapılabilecekler aşırı tuzlu yiyecekleri azaltın. Tuz vücut için belli bir oranda gerekli olduğu için tuz alımını tamamen kesmeyin. Günde bir saat özellikle de öğleden sonraları bacağınızın altına yastık veya benzeri bir yükselti koyarak dinlenin.  Yüzün ya da en azından havuzun içinde ayakta durun. Suyun basıncı bacak damarlarınızda varis çorabı etkisi yapacak ve aynı zamanda rahminizin bacak damarları üzerine olan baskısını azaltacaktır. Şişen yerlere soğuk kompres uygulayın. “ önerisinde bulunudu.
  SU KAYBI, CİLT LEKELERİ VE SİNEK VE BÖCEK ISIRMALARI
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytaç İmren, gebelikte artan kan hacmini karşılamak için daha fazla sıvıya ihtiyaç olduğuna vurgu yaparken yaz aylarında bu ihtiyaç artan sıcaklıkla birlikte meydana gelen sıvı kaybı nedeniyle bir miktar daha arttığını söyledi. Aytaç İmren; “Özellikle yaz mevsiminde sıvı alımına dikkat edilmelidir. Günde en az sekiz bardak su içilmeli ve diğer içeceklerin  (soda, meyve suyu, sebze çorbaları ve suları gibi ) de tüketimini arttırılmalıdır. Yazın gelmesiyle artan güneş maruziyeti, gebelikte görülen lekelenmelerin iyice artmasına yol açabilir. Gebelikle birlikte salgılanan hormonlar cilt yapısında değişikliğe yol açarak cilde rengini veren melanin hücrelerinin fazla çalışmasına ve   gebelik lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Gebelik lekeleri yüzde (daha çok alın bölgesi, dudak üstü, yanaklarda) ya da koltuk altı,  kasık bölgesi ve göbek altında görülebilir. Bu nedenle güneşe çıkmada 20 dakika önce doktorunuzun önerdiği, en az  SPF 15 içeren  güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır ve güneş altında geçirilen süre günlük  20-30 dakikayı geçmemelidir. Bütün önlemlere ve çabalarınıza rağmen oluşan bu lekelerin, hamilelik bittikten sonra yavaş yavaş kaybolacağı unutulmamalıdır. Pek çok sinek kovucunun içerdiği etken madde üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanıldığında gebelik açısından tehlike içermemektedir. Bununla birlikte özellikle ilk üç aylık dönemde bebeğin sinir sistemi oluştuğu için bu dönemde mümkün olduğu kadar kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.”
Kaynak: Vatan.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title