Sadece çocuklarda görülüyor!

Altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklarda görülen yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına yol açan rota virüsü; çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde enfeksiyona neden oluyor. Ateş, kusma ve ishalle birlikte seyreden virüs çocuklarda ciddi tahribatlara yol açabiliyor, hatta dikkat edilmezse ölümlere bile neden olabiliyor. Ağız ve dışkı yoluyla bulaşabilen bağırsak hücrelerini etkileyen virüs, farklı bağırsak hastalıklarına da yol açabiliyor.
 
“ANNE SÜTÜ, VİRÜSTEN KORUYUCU ÖZELLİĞE SAHİP”
 
Anne sütünün enfeksiyondan koruyucu bir özelliğe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Cevit, “Anne sütü almayan çocuklar biraz daha riskli, yalancı emzik kullanan çocuklar biraz daha riskli, kreş gibi çocukların birbirine bulaştırma olasılığı yüksek olan yerlerde bu hastalık daha sık görülüyor. Toplu yaşam yerlerinde hijyene salgın olduğu dönemde biraz daha dikkat edilirse, bu olayın biraz daha çabuk önüne geçilir.
 
Bir hafta kadar bir süre, küçük çocukların içeceği suların mutlaka kaynatılıp soğutularak içilmesi gerekir. Çocuklar beslenirken yoğurt ve yoğurt çorbaları ön planda düşünebilir. Muz ve şeftali gibi yaz meyveleri, terbiyeli tavuk çorbası, hafif yağlı veya az yağlı pirinç lapası, patates püresi, ızgara köfte de tüketilebilir. Çünkü çocukların hem protein hem de sıvı alması gerekiyor ki ciddi organlarına zarar vermesin. Çocukların besinleri düzgün bir şekilde alması gerekiyor ki çocuklarda beslenme bozuklukları meydana gelmesin, ishal de buna bağlı olarak uzamasın” şeklinde konuştu.
 
“EL VE BESİN HİJYENİ ÖNEMLİ”
 
Hastalığın iyi bir tedavi sürecinden sonra bir hafta içerisinde geçtiğini aktaran Prof. Dr. Cevit, “Bu enfeksiyonlar iyi tedavi olursa, iyi yönlenirse ortalama bir hafta içerisinde geçiyor. Üç gün içerisinde artarak devam ediyor. Üç günden sonra da giderek azalıyor. Çocuk 3-5 gün içerisinde çok iyi beslenirse azalma moduna girerek bir hafta içerisinde bu hastalığı tamamen atabiliyor.
 
Hastalığın yayılmasını engellemek için el hijyeni önemli, besin hijyeni önemli, eğer kreş gibi bir ortamdaysa o çevre hijyeni çocuğun dokunduğu masa, sandalye, kapı, yer gibi her dokunduğu malzemenin temizliği önemlidir. Eve geldiği zamanda annenin ev temizliği, yiyecek hijyeni ve uygun besinlerin ara verilmeden verilmesi çocuğun hem beslenmesi ve kendini toplaması, hastalığı sorunsuz atlata bilmesi açısından oldukça önemlidir. Böyle yönlenirse bu çocuklar bir an önce bu problemi atlatır ve sorunsuz üstesinden gelir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title