On adımda mışıl mışıl uyusun…

1- Rahimde duyulan sesleri taklit ederek ağzınızla çıkardığınız sesler bebeğinizi sakinleştirerek uyumasını sağlayabilir. Bu işe yaramazsa bebeğinizi göğsünüze yakın tutup hafifçe sallayarak, kalp atışlarınızı duymasını sağlamanız, onun 10 dakika içinde uyumasını sağlar.
 
2- Kundaklama aslında tavsiye edilmez. Ancak bebeğin kollarını sarmak, kendi kollarının hareketlerinden dolayı uyanmasını engeller.
 
3- Bazen bebeklerin kalitesiz uyumasının nedeni sindirim veya gaz problemi olabilir. Dairesel hareketlerle yapılacak nazik bir masaj, ninni, pışpışlama eşliğinde bebeğinizin çabucak uykuya dalıp derin ve güzel uyumasını sağlar.
 
4- Saç kurutma makinesi veya davlumbaz kullanarak anne rahminde duyulan sesleri daha direkt olarak ve gürültülü bir şekilde bebeğin duymasını sağlamak ağlıyor olsa bile bebeğinizi ani bir şekilde sakinleştirir. İşe yarayan fakat her gün kullanılamayacak bir son çare olarak uygun bir yöntemdir.
 
5- Gündüz uykularında da bebeğinize karanlık bir ortam sağlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Koyu renk ve karanlık perdeler deneyebilirsiniz.
 
6- Bebekler günlük hayat akışlarının bir rutine uymasını talep ederler. Bunu sağlayıp yemek, oyun ve uyku saatlerini düzenli bir programla uygulamanız gerekir. Oyun saatinden sonra örneğin kitap okuyarak veya bir çizgi film izleyerek sakinleşme seansından sonra bebeğiniz rahatça uykuya dalıp güzelce uyuyacaktır.
 
7- Bebeğinizin yatmadan önce karnı tok olduğundan eminseniz huzurlu bir gece geçirebilirsiniz.
 
8- Banyo vakti önemlidir. Yıkanmak bebeğiniz ve sizin için dinlenmenin en güzel yollarından biridir. Akşam banyosunun ardından yemek ve yatmak şahane bir rutindir.
 
9- Bebeğinizin kendine ait bir yatağının olması önemlidir. Sizinle aynı odada yatsa bile kendine ait özel bir yatağı olmalıdır.
 
10- Aslında gece boyunca ağlaması aç olduğundan değil sadece alışkanlıktan olduğu için bırakın çocuğunuz ağlasın. İlk başta kulağa oldukça kötü gelse de uzun vadede herkes için en iyi yöntem budur.
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title