Çocuğunuz giyinmek istemiyor mu?

RAHAT KIYAFETLER TERCİH EDİN

Kilotlu çorap-dar pantolon kızları sıkarken, özellikle erkek çocukları yapıları gereği sıcağı sevmediklerinden (terlemeye de yatkındırlar) rahat eşofman tercih etmektedir.

 SAYGI DUYUN

Giyinme olayını çoğu çocuk bir “oyun” olarak görmektedir. O kaçar siz kovalarsınız. Kat kat giyinmekten bunalmış bir çocuk, elbette ki giyinmeye karşı tepkili olacaktır. Merak etmeyin, onların kanı sizden hızlı akar, metabolizmaları gereği daha çok sıcaklarlar.

 MEVSİME UYGUN KIYAFET

Dolabında mevsimine uygun kıyafetler bulunduralım. Çocuğunuz sevdiği şeyi giymek ister. İnceymiş-kalınmış ayırt edemezler. Bu elemeyi yapmak size düşer.

TERCİH YAPMASINI KOLAYLAŞTIRIN

Fazla kıyafetleri kaldırın, giyebileceği, birbirine uyumlu kıyafetleri siz belirleyin. Görünür yerde onlar dursun. Az seçenek sunarsanız tercih kolaylaşır.

DİKKAT-İLGİ DAĞITIN

Dikkati giyinmeye değil de hikayeye çekin. İşte bir hikaye “kahraman itfaiyecinin ağaçtaki kediyi kurtarmak için kostümünü giymesi gerekiyordu, ağaca tırmanırken ayakları kaymamalıydı (çoraplar için), ağaç gövdesi bacaklarını çizmemeliydi (pantolon için), o sırada minik kedi kurtarılmayı bekliyor ve miyavlıyordu. İtfaiyeci son kez çantasını takacağı kazağını giymeliydi (üst kıyafeti giyerken)… Hayal gücünüz sınır tanımaz!!;)

ISLATMAK

Üzerindekini çıkartmak istemiyorsa, elini yıkama bahanesiyle lavaboda “yanlışlıkla” ıslatın ve o suyla oynarken, daha rahat oynaması için çıkartın. O kururken geçici olarak -kuruyana kadar- istediği başka bir şey giyebileceğini söyleyin.

BLÖF YAPIN

Bir yere gideceğiniz zaman, dışarı çıkmayı aslında o da istiyor ama giyinmek istemiyorsa, kapının önüne giymesini istediğiniz giysileri koyun. Siz giyinin gelse de gelmese de çıkacağınızı söyleyin, gerekirse kapının önünde giydirin. İş ciddiye binince, çoğu çocukta işe yarayan bir yöntemdir. Kararlılığınızı gösterin.

Unutmayın her çocuğa uygun bir yöntem mutlaka vardır. İş; çocuğu tanımak, özelliklerini, zaaflarını bilmekten geçer…

Kaynak: http://www.ozgeselcukbozkurt.com/

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title