Süt parası nasıl alınır?

2016 yılı emzirme parası süt yardımı ve emzirme ödeneği 122,00 TL dir. Emzirme yardımı için dilekçe ile başvurmak gerekir ve 1 kereye mahsus verilir. Ay bazında süt parası verilmez. Emzirme parası ve süt yardımı için başvuruda artık belge istenilmemektedir. Sadece çocuğunuzun kimliğini götürmeniz ve formu doldurmanız yeterli. Sistem üzerinden değerlendirme yapılıyor, para bankaya yatırılıyor.
 
Süt parası almak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek ilk olarak talep dilekçesi yazmanız ve doğum raporu ile başvurmanız gerekmektedir. Başvuru yapmak için bir başkasının yerine gidilmemekte ve başkasının çocuğu için alınmamaktadır. Süt parası almak için kimliğiniz ile Ziraat Bankası’na gitmeniz gerekmektedir, bunun dışında banka vatandaştan herhangi bir belge talep etmez. Süt parası başvuru için SGK’ya gittikten sonra kimlik paylaşım sisteminden bilgileriniz görülerek işlem yapılır.
 
SÜT PARASI KAÇ AY ÖDENİYOR?
 
Süt parası artık kendisi çalışmayan kadının eğer eşi çalışıyorsa ona da verilebiliyor. 122 TL olan süt parası doğumdan sonra ödeniyor. Yasaya göre anne sigortalı olsun veya olmasın eğer eşi sigortalı ise bu hizmetten faydalanmaya hak kazanıyor. Sadece bir eşin sigortalı olması yararlanmak için yeterli oluyor. Süt parasını kurumlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra 6 ay boyunca alınabiliyor. Süt izni kapsamında, annelerin gün içerisinde kullandıkları en az 1,5 saatlik süre mesai saatlerine dahil edilir ve süt izni kullanılan sürede çalışıyor gösterilir. Süt izni hakkı günlük olarak kullanılır, bu hak haftalık olarak biriktirerek izin şeklinde kullanılmaz.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title