Daha iyi uyuması için bunları yapın!

Yeterli ve kaliteli bir uyku, sağlıklı bireyler yetiştirmenin önemli noktalarından biridir. Peki bebeklerin daha iyi uyuması için dikkat edilmesi gerekenler neler?
*Uyku zamanı ile ilgili bir düzeninin oluşmasını sağlayın.
 
*Yemeklerini düzenli saatlerde verin. Oyun ve dışarı çıkmaları, uyku saatlerine göre ayarlayın. Uykuya yatışları ve kalkışları gün içinde sabit saatlerde yaptırın.
 
*Gün içinde yeterli fiziksel aktivitede bulunup yorulmasını sağlayın. Küçük çocuklar için gün içinde en az bir saat orta derecede fiziksel hareketlilik gereklidir.
 
*Daha büyük çocukların enerji içecekleri içmeleri, televizyon önünde uyumaları, uyumadan önce stres yaratabilecek film seyretmeleri ve oyun oynamalarını sınırlandırın.
 
*Odasını uykuya uygun hale getirin.
 
*Sessiz, gece lambası ile çok hafif ışıklandırılmış, iyi havalanmış ve sıcaklığı 18-20 derece arasında olan bir yatak odası idealdir (Daha sıcak odalar daha büyük çocuklar için rahatsızlık verici olduğu gibi, yenidoğanlar ve süt çocukları için tehlikeli bile olabilmektedir).
 
*Yatağını uykuya uygun hale getirin.
 
*Düz ve orta sertlikte bir yatağa yatırın (yumuşak yüzeyler yenidoğan ve süt çocukları için tehlikelidir). Yenidoğan ve süt çocuklarını her zaman sırt üstü yatırın. Yastık kullanmayın. Yüzünü örtüp nefes almasını zorlayacak örtülerden kaçının.
 
*Uyku öncesi 15-20 dakika kadar sakinleştirici aktiviteler yapın.
 
*Uyku öncesinde ılık bir banyo yaptırmak, masaj yapmak, kitap okumak, hafif bir müzik dinletmek bebeğinizin rahat uyuması için etkilidir.
Kaynak: prima.com.tr
 
Daha iyi uyuması için bunları yapın!
1 (20%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title