Baş terlemesini ihmal etmeyin!

Bebeklerdeki kafa terlemeleri dikkat edilmediğinde daha ileri sorunlara yol açabilir. Genelde uyku halinden uyandıktan sonra belirgin hal alan bebeğinizdeki baş terlemeleri, bebeğinizdeki vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Bu nedenle önlem aldıktan sonra halen bebeğinizde terleme mevcutsa bir çocuk doktoruna görünmenizde yarar vardır. Bebeğinizle ile ilgili en doğru tespiti doktorunuz yapacaktır.
 
BAŞ TERLEMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
 
Bebeklerin metabolizmaları ergin bir insana göre çok daha hızlıdır. Bu hareketliliğe bağlı olarak terleme meydana gelebilir. Bunun iyi teşhis edilmesi gerekir. Bunun dışında vitamin eksikliği kaynaklı olabilir. “Raşitizm” adı verilen çocuk çağı hastalığı D vitamini eksikliğine neden olur. D vitamininden yoksun kalan çocukta terleme görülebilir. Bu sebeple bebeğe doktorunuzun önereceği D vitamini takviyeleri kullanılabilir. Güzel havalarda güneşe çıkarabilirsiniz. Ayrıca C vitamini eksikliği de bebekte kafa terlemesine neden olabilir.
 
Sürekli kaygı oluşturan ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistem uyarısı ile terlemeyi artırır. Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur.
 
NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?
 
Üşümemesi için yetişkinlere göre bir kat fazla giysi giydirilmesi, uykusu sırasında üzerinin örtülmesi yeterlidir.
 
Bebeklerde el ve ayaklar soğukta mavi benekli görünebilir. Soğukta el ve ayakları örtmek bu durumu önleyecektir.
 
Bebek kolayca terliyorsa fazla giydirilmiş olabilir. Koltuk altından derece ile ölçülen vücut ısısı 36-36,5°C ise üşümüyor demektir.
 
Bebeğinize kundak yapmayınız. Kundak doğumda normal olan bebeğin kalçasında çıkıklığa yol açabilir.
 
Yukarıdaki önlemlere rağmen terleme devam ediyorsa, bir doktora danışmanızda yarar vardır.
Kaynak: saglikvakti.com
Baş terlemesini ihmal etmeyin!
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title