Bebeğinizin bir yeri kesilirse!

Küçük Kesikler
 
Kesilen bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Eğer doktorunuz böyle durumlarda antiseptik krem ya da sprey uygulamanızı öneriyorsa uygulayın ve steril bir bandajla bölgeyi fazla sıkı olmayacak şekilde kapatın. Bandajı 24 saat sonra açıp, havayla temas ederek iyileşmesini sağlayın. Ancak çocuğunuz o bölgeyi temiz tutamayacaksa, tekrar bandajlayın.
 
Kızarıklık, şişme, bölgeye dokunulduğunda sıcaklık, bölgeden iltahap ya da beyaz sıvı akması enfeksiyona işarettir. Böyle bir durumda doktorunuzu arayın.
 
Büyük Kesikler
 
Kanamayı durdurmak için derhal bölgeye basınç uygulayın. (Gazlı bez, temiz bebek bezi, temiz bir bez ya da hiçbiri yoksa temiz el ya da parmakla) Aynı anda yaralanmış bölgeyi mümkünse kalp hizasından yukarıya kaldırın. Eğer 15 dakika içinde kanama durmazsa, bez miktarını artırarak daha çok basınç uygulayın. Kanama durduğunda bölgeye fazla sıkı olmayan bandaj uygulayın. Doktorunuzdan görüş almadan bölgeye herhangi bir ilaç ya da madde sürmeyin. Yara derinse, büyükse, yüzde ya da eldeyse dikiş gerekebilir.
 
Bir sağlık görevlisine ulaşana kadar yara üzerine basınç uygulamaya devam edin. Eğer ilgilenmeniz gereken başka yaralar da varsa, basınç uyguladığınız bezi, bantla bölgeye sabitleyin.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title