Boğazına bir şey kaçarsa bunu yapmayın!

Çocuklarda özellikle ağız içi doluyken hapşırma, gülme, kafayı ani sağa sola çevirme gibi durumlarda yemekler soluk borusuna kaçabilir; ama bazı besinlerin bu riski daha da arttırdığını bilmemiz gerekir. Tıkanma ve boğulma durumlarına en sık ilk 3 yaşta rastlanır.
Böyle bir durumda ne yapmak gerekir?
Tam tıkanma varsa çok acil 112’yi arayin. İlkyardım bilgisi olan birinden yardım isteyin. Çocuk nefes alabiliyor durumdaysa, çok kıpırdatmadan sağlık ekiplerinin gelmesi beklenir; ama tam tıkanıklık var ve morarma başladıysa çeşitli manevralar uygulanabilir:
 
-Yenidoğanda bebek ön kol üzerine yüzü aşağı bakacak şekilde, kafası daha aşağıda olmak üzere yatırılır. Üzerine yatırılan kolun işaret parmağı ile ağız açık tutulabilir. Sırtına 3-4 kez kuvvetlice, basınç yönü aşağı olacak şekilde vurulur. Bu sayede akciğer içinde basınç yaratılmış olur ve yabancı cismin basınçla dışarı atılması sağlanabilir.
 
-Süt çocuğunda bebek sırtüstü, kafa aşağıda olacak şekilde yatırılır ve önde göğüs kafesinin birleşme yerinin hemen altına 2 parmak ile basınç uygulanır.
 
Daha büyük çocuklarda, çocuğun kürek kemiklerinin ortasına yani sırtına 1-2 kez yukarı doğru kuvvetlice vurmak denenebilir. Fayda etmediyse heimlich manevrasi uygulanır. Çocuk, kucağa oturtulur ya da arkasına geçilir ve yumruğunuz çocuğun göğüs kafesinin hemen altına yerleştirilir. Basıncın yönü yukarı olacak şekilde ardarda 2-3 kez basınç uygulanır, erişkinler için de ayni manevra geçerlidir.
 
Bebek ve küçük çocukların ağzına el ya da parmak sokulmaz, daha da ilerlemesine neden olabilir.
-İki kaşın arasındaki deriyi yukarı kaldırıp ‘helal helal’ demenin maalesef bu durumlara çok faydası yoktur.
Sadece katı besinler değil, sıvı besinler ve sıvı maddeler de boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle su dolu kapları, çocukların erişiminden uzak tutmakta fayda var. İçilen madde bir gıda maddesi değil ve kimyasal içerikli bir maddeyse gastroenteroloji uzmanı ve çocuk cerrahına da danışmakta fayda olabilir.
 
Boğulmaya neden olmasa da çocukta huzursuzluk, ailede endişe ve bazen de doktora başvurmayı gerektiren balık kılçıklarına dikkat etmek ve özellikle küçük çocuklara dikkatle ayıklayarak vermek gerekir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: http://www.doktorannem.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title