Bebekleri uyuturken yapılan 10 yanlış

Uyku vaktini geçirme
 
Uykuya dalması için yatakta vakit geçirmek sadece bebeğinizin rahatlama moduna geçmesine yardımcı olmakla kalmaz, sizin için de yatakta beraber güzel vakit geçirmenizi sağlar. Uykuya dalmasından 1 saat önce bunu uygulamaya başlayabilirsiniz.
 
Bebeğin uyku sinyallerini görmezden gelme
 
Bebekler yorulduğunun ve uykusu geldiğinin sinyallerini verirler. Bu sinyaller; gözlerini ovuşturmak, esnemek, yavaşlayan hareketler, huysuzlanmak, oyuna ve kişilere karşı ilgi göstermemek olabilir. Bebeğinizin uykuya ihtiyacı olduğu zamanları ve geceleyin verdiği uyku sinyallerini izleyin.
 
Uyku destekleri yaratma
 
Bebeğiniz yeni doğduğunda, siz tamamen yorgun ve bitkin haldeyken onu uyutmak için her şeyi denediniz. Bunlar sallamak, emzirmek, şarkı söylemek, kucağınızda yürümek, sırtını sıvazlamak, vs olabilir. Ancak bebeğiniz 3-4 aylık olunca bunlar alışkanlık haline gelir. Bunlar kötü ya da olumsuz davranışlar değildir ama eğer bunlara bağımlı ve ya bunları yapmadan uyuyamaz duruma gelirse problem yaratabilir.
 
Beşikten büyük yatağa kısa sürede geçiş
 
Bebeğinizin beşiğini, parmaklıklarından kendi başına tırmanmaya başlayana kadar değiştirmeyin. Böyle bir durumda zaten tehlikeli olacağından büyük yatağa geçiş yapmanız gerekecektir. Aksi halde yaklaşık 2 yaş civarına kadar beşiğinde uyumasını sağlayın.
 
Siz neredeyseniz bebeği de orada uyutmak
 
İyi bir uyku alışkanlığı geliştirmek için her gece aynı ya da benzer bir ortamda ve aynı saatte uyumalıdır. Bazı durumlarda bu kural bozulabilir. Ancak genelde istikrarlı olmalısınız. Planlarınızı, buluşmalarınızı bebeğin uyumadığı zamanlara denk getirmeye çalışın.
 
Uyku saatlerine bağlı kalmamak
 
İstikrarlı uyku saati sağlamak, çocuğunuzun her gün aynı saatlerde kendiliğinden uykusunun gelmesini sağlar. Eğer uyku zamanını günden güne değiştiriyorsanız, vücut ne zaman uykuya geçeceğini bilemez. Uyuma zorlukları genelde bu istikrarsız uyku saatlerinden kaynaklanır.
 
Gece geç saatlere kadar uyanık tutup, sabah geç uyanmasını ummak
 
Vücut saati öyle güçlü bir şey ki, çocuğunuz gece kaçta yatarsa yatsın, her sabah aynı saatte uyanır. Çocuğunu geç vakitte yatıran ebeveynler sabah fazla yorgun bir çocukla karşı karşıyadırlar. Bunun yerine çocuğunuz için bir uyku vakti belirleyin ve her gece 10-11 saat uykuda kalsın.
 
Gecenin ortasında uyutma yöntemleri bulmak
 
Gece yarısı uyanmaları esnasında ebeveynler en büyük uyutma hatalarını yaparlar. Mesela bebeğin ağlamasına dayanamayıp onu sallamaya başlarsanız, daha sonra bebek her ağladığında sizin gelip onu sallayacağınızı bilecek ve ona göre davranış geliştirecektir.
 
Anne ve babanın farklı yöntem uygulamaları
 
Ebeveynler bebeklerini uyutma düzeni sağlamada beraber hareket etmelidir. Bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi ve iyi bir uyku uyumasına yardımcı olmak için aynı taktikleri uygulamalısınız.
 
Kısa zamanda pes etmek
 
Hiçbir zaman kötü uyku davranışlarını değiştirmek için geç değildir, ancak aileler sabırlı olmalıdır. Aylar hatta yıllarca bebeğinizde yarattığınız alışkanlıklarını değiştirmede çok hızlı sonuçlar beklemek gerçekçi değildir.
Kaynak: uykusuzanneler.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title