Sakın engellemeyin!

Bebeklerin, herhangi bir şeyi tanımak amacıyla ilk önce ağzına götürdüğünü belirten uzmanlar, “Çocuğumuza engel olmazsak, parmak emiyor korkusu ile çocuğun elini ağzından çekmezsek bu dönemi çok güzel bir şekilde atlatırız” diyor.
Bebeklerin 3,5 yaşına kadar parmağını, elini emmesinin, emzik kullanmasının ağız ve diş sağlığı bakımından hiçbir yan etkisi yok. Çocuğun çene kaslarının, ağız yapısının, yumuşak dokuların gelişmesi için bu önemli. 3,5 yaşına kadar bunların hepsi normal ama daha sonraki dönemde müdahale edilmezse emme alışkanlığı ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Üst dişlerin öne, alt dişlerin geriye itilmesine, ön tarafta açıklık oluşmasına neden oluyor.
Emme alışkanlığı olan çocukların ağız ve diş sağlığı ile psikolojik sağlığı açısından iyi değerlendirilmesi, müdahale edilmesi gereken hallerde dikkatli olunması gerekiyor.
Çocuğun emme alışkanlığını kendi isteği ile bırakmasının sağlanması önemli. Oral dönem olumsuz bir şekilde tamamlanırsa, çocuğun eli zorla ağzından çekilirse, çocuk dönemi iyi atlatamayacak ve parmak emmeyi sıkıldığında, acıktığında, cezalandırıldığında, uykusu geldiğinde, bilinçsiz olarak yapmaya başlayacaktır. Çocuğun bunu bırakmayı kendisinin istemesi gerekiyor. Örneklerle yanlış olduğunu göstererek bırakmaya ikna etmek önemli.. Çocuk, isterse yavaş yavaş azaltıyor. İstemezse ve sert çıkışlarla engellenmeye çalışılırsa daha çok tepki göstererek gizli gizli yapmaya devam ediyor. Ortodontik problemlerle karşılaşılmaması açısından doğru yaklaşım çok önemli.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title