Bebekler kabus görmeye ne zaman başlar?

Çocuklar her zaman sabaha kadar rahat bir şekilde uyumazlar. 6 aylıktan büyük her yaştan çocuk, kabuslar nedeniyle zorluklar yaşayabilir. Kabuslar, çocuğun yeniden uykuya dalmaktan korkmasına neden olabilir.
 
Kabuslar genellikle belli bir nedenden dolayı oluşmaz, ancak çocuk kendisini üzen, öfkelendiren, korkutan şeyler duyduğunda ya da gördüğünde kabus görebilir. 6 aylıktan büyük çocukların arada sırada kötü rüyalar görmesi normaldir.
 
Kabuslar çoğunlukla çocuğun gelişimsel aşaması ile bağlantılıdır. Yeni yürüyen çocuklar anne-babalarından ayrılmaları; okul öncesi çağdaki çocuklar canavarlar ya da karanlık; okul çağı çocuklar ölüm ya da gerçek tehlikelerle ilgili kabuslar görebilir. Kabuslar genellikle REM uykusu sırasında görülür.
 
Kabus gören çocuğa nasıl yardım edilmeli?
 
Çocuğunuzu rahatlatın, güven verin, sarılın. Gün içerisinde çocuğunuzun kötü rüyaları hakkında konuşmasına yardımcı olun. Çocuğunuzu televizyondaki korkutucu filmler ve görüntülerden koruyun, bunları görmemesi ya da duymamasını sağlayın. Çocuğunuzun odasının kapısını açık bırakın (asla korkmuş bir çocuğun kapısını kapatmayın). Rahatlaması için bir “güvenlik battaniyesi” ya da oyuncağı temin edin. Uyku öncesi rutini sırasında, çocuğunuz uyumadan önce mutlu veya eğlenceli konulardan bahsedin. Gece korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek masallar okuyun, anlatın.
 
Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
 
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza başvurun:
 
Kabuslar giderek kötüleşiyor veya sıklaşıyorsa. Korkular günlük faaliyetlerini engelliyorsa. Çocuğunuzun kabus görmesi ile ilgili başka endişeleriniz varsa.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title