Bebeğiniz kulağını mı çekiştiriyor?

Çocuklarda kulak ağrısı, hem kulağı ağrıyan çocuk hem de anne baba için dayanılması zor bir durum. Çocuk bir de derdini anlatacak yaşa gelmemişse çaresizlik, kafa karışıklığı ve derdini anlayamamanın yarattığı kriz, anne ve babalar açısından içinden çıkılması güç bir hale gelebiliyor.
Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, özellikle 2 yaşın altındaki çocukların kulak ağrılarını farklı şekillerde dile getirdiklerine dikkati çekerek, anne babaları uyarıyor: “Çocuğunuz kendini konuşarak ifade edemediği için size bunu 4 şekilde gösteriyor: Kulağını çekiştiriyor, huzursuzlanıyor, ağlıyor ve sağa sola tekmeler atıyor. Bu durumda geç kalmadan çocuğunuzu bir uzmana götürmeniz gerekiyor.”
 
Ağrının şiddeti 5 gösterge ile tespit ediliyor!
 
Çocuklar 2 yaşından önce dertlerini konuşarak anlatamadıkları için kulaklarında oluşan ağrının şiddetini anlamak da mümkün olamıyor. Şiddetin bilinmesi tedavinin de yönünü belirlediğinden hekim açısından önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, çocuklarda kulak ağrısının şiddetinin başlıca 5 gösterge ile anlaşıldığını söylüyor:
 
Hafif ağrıda;
Yüz İfadesi: Kaşlarını çatma
Bacaklar: Gergin rahatsız
Aktivite: Öne arkaya dönme
Ağlama: Sızlanma, inleme gibi ağlama
Avutma: Sarılma ve dokunma ile avutma
 
Şiddetli ağrıda;
Yüz İfadesi: Yüzünü buruşturma
Bacaklar: Sağa sola tekmeler
Aktivite: Yay gibi kıvrılma, silkinme
Ağlama: Yüksek sesle ağlama
Avutma: Hiçbir şekilde avutamama
İşte kulak ağrısına yol açan 6 neden!
 
Süt dişi çıkarma, kulak kirleri, kulağa kaçan yabancı cisimler, uçak yolculukları, deniz-havuz-banyoda suyla uzun süreli temas, orta kulak iltihabı.
Kaynak: hthayat.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title