Bebeğiniz pişik oluyorsa dikkat!

Bebek bezi pişikleri, bebeğin poposundaki hafif kızarıklıklardan, parlak kırmızı renkte leke ve yaralar içeren sert deri oluşumlarına kadar varabilir.
 
Çoğu bebekte ağır ya da hafif bebek bezi pişikleri görülür. Dokuz ya da on iki aylık olanlar daha büyük risk altındadırlar. Yeni doğmuş bebeklerde pişiklerin görülme olasılığı azdır çünkü altları sık sık değiştirilir.
 
Pişikleri önlemek için bezini sık sık değiştirin. Eğer mümkünse bebeğiniz her kaka yaptığında poposunu yıkayın ve iyice kurulayın.
 
Bazı bebek bezleri ve sabunları bebeğinizin derisini tahriş edebilir. Eğer bu durumu gözlemlerseniz alternatif bir sabun kullanın.
 
Bebeğin altını her değiştirme sırasında, altına bezi yerleştirmeden önce mümkün olduğu kadar uzun süre bezsiz oynamasına izin verin (örnek olarak bir havlu üzerinde yatması). Bebeğinizin güneş altında bebek bezi üzerinde değilken bulunmasına dikkat edin. Çünkü güneş altında bebek bezi pişiğe yol açacaktır.
 
Bebeğinizin derisini korumak için önleyici krem kullanın. Kremi sürmeden önce derisinin kuru olmasına dikkat edin.
 
Eğer kumaş bebek bezleri kullanıyorsanız, iyice temizleyip yıkayarak sterilize etmeye özen gösterin. Deterjan kullanmayın, makinede de kullanılabilen beyaz sabun tozu kullanın.
 
Bazen bebek pişikleri temizlenmez ve enfeksiyon kapabilir. Mantar enfeksiyonları bez bölgesinde sık görülen hastalıklardandır. Genellikle kırmızı lekelerle beraber görülür ve parlak kırmızı renktedir. Bacakların üst kısmına, cinsel bölgelere yayılabilir. Tedavide mantar kremi kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirebilir.
Kaynak: doktoramcam.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title