Sakın bunu yapmayın!

Bebekleri memeden aniden kesme yöntemleri, onları duygusal olarak zorlayabilir. Annenin kendisini reddetmesi onu sevmediği, değer vermediği, istemediği duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşamalı bırakma yöntemleri önerilmektedir.
Emzirme Nasıl Bıraktırılır?
Bebek kendiliğinden emmeyi bırakmazsa yavaş yavaş alıştırarak sütten kesilmelidir.
 
Süt yapımındaki arz-talep düzenini tersine çalıştırmalı ve birkaç hafta içinde yavaş yavaş azaltmalısınız.
 
Her öğünü kestiğinizde bir başkasını kesmek için 3 gün beklemelisiniz.
 
Aniden emmeden uzaklaştırılan bebek huysuz ve mutsuz olur. Beslenmeyi reddedebilir, hastalanabilir bu nedenle beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Katı yiyeceklere alışmış, çiğnemesini öğrenmiş bir çocuğa beslenmede verilen yiyecek miktarları arttırılarak seyrek emzirerek meme yavaş yavaş unutturulmalıdır.
 
Bebek emzirme sayısı azaltıldığından dolayı annenin göğüslerinde biriken sütler birkaç gün içerisinde yok olur.
 
Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz zamanla alışacaktır. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz.
 
Emzirme sürenizi kısaltın. Emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verin.
 
Emzirmeyi erteleyin ve ilgisini başka tarafa çekin.
 
1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin veya sadece hava karardıktan sonra emebilirsin……gibi.
 
Bu dönemde babalara büyük iş düşer. Siz etrafta değilken eşinizin beslemesi faydalı olabilir.
 
Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Gece uyandığında eşiniz veya bir yakınınız kucağına alsın ve sakinleştirmeye çalışsın.
 
Eğer emzirmeyi kesmeyi denediniz ve hiçbir şekilde başarılı olamadıysanız belki sizin bebeğiniz için emzirmeden kesmek için uygun zaman değildir. Bir süre sonra tekrar deneyin.
Kaynak: renklinot.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title