Hangi vitamin, hangi yiyeceklerde bulunur?

Vitamin A: Normal büyümeyi sağlar. Sağlıklı cilde sahip olmamıza yardımcıdır. Doku tamiri yapar. Süt, karaciğer ve sarı sebzelerde bulunur.
 
Vitamin B: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Metabolik aktivitelere yardımcı olur. Et, balık, tavuk, süt, yumurta ve tahıllarda bulunur.
 
Vitamin C: Bağ dokusunu, kasları ve cildi kuvvetlendirir. Kemik gelişimine ve yara iyileşmesine yardımcıdır. Enfeksiyona direnci sağlar. Narenciye, çilek, ıspanak, brokoli ve brüksel lahanasında bulunur.
 
Vitamin D: Kemik oluşumunu sağlar. Kalsiyum emilimini ve bağışıklık sistemini düzenler. Eksikliğinde astım hastalığının ağırlaştığı ve atakların arttığı saptanmıştır. Balık yağı ve yumurta sarısında bulunur.
Mineraller
 
Demir: Hızlı büyüme sırasında kan ve kas yapımında demir temel taştır. Demir eksikliğinde çocuklar huzursuzluk, depresyon, enfeksiyon yatkınlığı gösterir. Büluğ çağında demir eksikliği daha belirgin görülür. Adet görmeye başlayan genç kızlarda erkek çocuklara göre demir gereksinimi daha fazladır. En iyi kaynaklar hindi, sığır eti, karaciğer, ıspanak, fasulye ve eriktir.
 
Kalsiyum: Sağlıklı kemik gelişmesi için gereklidir. Çocukluk çağında eksik alınan kalsiyum, kemiklerin ileriki yaşlarda sağlam olmamasına neden olur. Süt, yoğurt, peynir, sardalya en iyi kalsiyum kaynaklarındandır. Kalsiyum, brokoli ve ıspanakta da bulunur.
Kaynak: hamilelikguncesi.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title