Mutlu banyo saatleri için 6 adım…

Bebekler banyo sonrası daha rahat, huzurlu ve daha uzun uyurlar. Peki banyo yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?
1- Banyo yapılacak yerin uygun sıcaklıkta olduğundan eminseniz bebek küvetini 8 cm kadar sıcak su ile doldurun. Su ısısının yaklaşık 36.8 derece kadar olması uygun. Emin değilseniz klasik yöntemle parmağınızı suya sokarak suyun sıcak olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ya da en kesin çözüm olan banyo termometresini kullanın.
2- Bebeğinizi küvete koymadan önce, alt değiştirme minderine yatırın ve üzerindekileri giysilerini çıkarın. Altını kirletmişse pamuk havlu ve su ile temizleyin. Her ne kadar banyo yaptıracak olsanız bile önceden alt temizliğini yapmanız önemli.
3- Banyo işlemine ilk olarak saçını yıkamakla başlayın. Bu işlemi mümkün olduğu kadar sakince, telaşlanmadan yapmaya çalışın. Vücudunun açıkta kalan yerlerini havlu ile sarmalayarak hareketlenmesini engelleyin ve kollarınızla düzgün şekilde, sıkıca tutun. Başına azar azar su dökerek suyun gözüne kaçmasını engelleyin.
4- Artık bebeğinizi, sardığınız havludan tamamen çıkarabilirsiniz. Bir kolunuzda bebeğinizi sıkıca tutarken elinizi poposundan kavrayın ve yavaş yavaş suya sokun.
5- Ufaklık küvetin içindeyken onu, şarkılar söyleyerek sakinleştirmeye çalışın. Rahat ve emin görünürseniz, bebeğiniz de kendini güvende hisseder.
6- Yavaşça suyu bedenine doğru döküp yumuşak bir süngerle bebeğinizi yıkamaya başlayabilirsiniz. Banyo keyfiniz bittiğinde dikkatlice bebeğinizi küvetten çıkarın ve yumuşak, temiz bir havluya sarın. Parmak aralarını, boynunu, koltuk altlarını, poposunu iyice kurulayın. Aksi halde nazik cildi hassaslaşabilir.
Kaynak: hthayat.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title