Çocuğunuz alerjik bünyeli mi?

Alerjik çocukların güneşten yararlanması önemlidir. Çünkü D vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. D vitamini yetersiz olanlarda alerjilerin sık görüldüğü, ciltteki egzamaların ve alerjik nezlenin daha fazla olduğu bilinmektedir.
 
Bu nedenle alerjik bünyeli bir çocuğun D vitamininin en önemli kaynaklarından biri olan güneşe uygun zamanlarda çıkarılması aslında alerjinin önlenmesi ve şiddetinin hafiflemesi için önemli olacaktır.
 
Diğer taraftan cilt alerjileri olan çocukların uzun süre ultraviyole ışınlarına direkt olarak temas etmesi ciltte bazı reaksiyonların açığa çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla güneşle alerji arasında dengeli bir ilişki kurulması gerekmektedir. Alerjik bir çocuk mutlaka yeterli derecede güneş almalı ancak aşırıya kaçmamalıdır. Aşırıya kaçıldığı taktirde de cildinde güneş alerjisi dediğimiz kızarıklıklar, iğnelenme tarzında acımalar ve yer yer şişlikler meydana gelecektir. Bu tip reaksiyon gösteren çocuklarda doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaması ve gölgede tutulması hatta yüzerken bile üzerinde bir giysisinin olması yararlı olabilecektir.
 
Aslında cildi korumak için kullanılan çeşitli güneş yağlarının alerjiye de neden olabilecek özelliklerde olabileceği akılda tutulmalıdır. Güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman alerjik reaksiyon gösteren bireylerde sebepler genetik bir yatkınlık veya başka bir ilaç kullanmaya bağlı gelişen hassasiyet ile birlikte olabilir.
 
Alerjik çocuğun tenine dezenfektan (mikrop öldürücü), parfüm veya başka bir güneş bloklayıcı madde sürüldüğü zaman da güneş alerjisi olma olasılığı artabilir. Bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler güneş yanığının ve alerjisinin daha hızlı oluşmasına yol açabilirler.
 
Güneş alerjisi belirtileri görüldüğü zaman çocuğun vücuduna herhangi bir şey sürerek güneşe çıkarılması engellenmeli, direkt güneş ışığında kalmaması sağlanmalı ve en fazla güneş ışığının temas edildiği yüzme esnasında koruyucu bir giysi giyilmesi tavsiye edilmektedir.
Prof.Dr. Elif Dağlı
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title