Yeni anneler bunlara dikkat!

1 saat içinde emzirilmeli
 
Bebek doğduktan sonra, sütün artması için en geç 1 saat içinde anne göğsüne yatırılması gerekir. Emmese bile ilk 4 saat boyunca, her saat başı annenin memesine koyulmalı. Sonraki günletrde ise, günde 10-12 kez emzirmek faydalı olur.
 
Göbeğin çevresini temiz ve kuru tutun
 
Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru olması gerekir. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7-14 gün içerisinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda alkol ile silebilirsiniz.
 
Sizden bir kat fazla giyinsin
 
Oda sıcaklığının 22-23 derece olduğu zamanlarda, bebeğinizin sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterli olacaktır. fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Elleri ve ayakları soğuk ise üşüyüp üşümediği ensesi kontrol edilerek anlaşılabilir.
 
Uyurken yastık kullanmayın
 
Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalı. Sağlıklı bir uyku adına, bebeğin yatacağı zemin için fazla yumuşak olmayan, şekil değiştirmeyecek sertlikte olan pamuklu kumaştan yapılmış bir şilte seçilmesi önerilir. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli dik bir düzeyde yatırılmalı.
 
Gaz sancısı sağlığın işareti
 
Gaz sancısı, genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra, özellikle akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olur ve sancılar giderek sıklaşır. Bebek 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları çoğunlukla 3’üncü ayda kesilir. Gaz sancısı olan bebekler, genellikle kilo alımları iyi ve sağlıklı bebeklerdir.
 
Banyo, uyuma rutininin parçası olmalı
 
Bebeğin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılanmasını sağlamak önemli. Bebeğinizi her gün yıkamak zorunlu olmamakla birlikte faydalıdır.
 
Kremler isilik yapabilir
 
Her banyo sonrası krem veya yağ sürmek gerekmez. Sürekli krem ve yağlar sürerek cildin terlemesi önlenirse, ufak sivilceler ve ve isilik tarzında döküntüler ortaya çıkabilir.
 
Haftada bir kez kaka normal
 
Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek yoktur; çünkü anne sütünün hemen hemen tamamına yakını bağırsaklardan emilir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durumdur.
 
 
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title