Bebekler nasıl beslenmelidir?

Bebeğin çok yemesi ve kilo alması her zaman sağlıklı olduğu anlamına gel­mez; genel kural olarak aşırı beslenme yanlıştır.
 
• Aşırı beslenme belirli ürünlerde yoğunlaşmış olabilir. Bu da genellikle şe­kerdir, çünkü şeker bebeklerin hoşuna gider ve ödül olarak verilir. Aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.
 
• Uzun zamandır yağların tehlikeleri üzerinde durulduğundan beslenmede yağ eksikliğine sık rastlanmaktadır. Oysa vücutta bireşimlenmediği için besin­lerle alınması gereken yağ asitlerinden linoleik asitin eksikliği büyümenin durmasına, deride bozukluklara ve enfeksiyonlara kolay yakalanmaya yol açar.
 
• Memeden kesmeyle birlikte günlük sıvı gereksiniminin kg basma 150 ml’den 120-130 ml’ye kadar indiği doğrudur. Ama sıvı gereksiniminin çevre koşullarına, mevsime ve vücut sıcaklığına bağlı olduğu unutulmamalıdır.
 
• Sodyum klorür (tuz) ile yüksek tansiyon arasında bir ilişki vardır. Bebeğin tuza alışmaması için memeden kesme döneminde mamalara tuz eklenmemeli­dir.
 
• Anne sütüyle beslenen ya da uygun başka sütler verilen bebeklerde kabızlı­ğa pek rastlanmaz. Ama memeden kesme döneminde yapılan yanlışlar kabızlı­ğa yol açabilir. Dışkı oluşumuna katkıda bulunmayan proteinlerin aşırı mik­tarda verilmesi, buna karşılık yeterince sıvı, yeşillik, sebze ve meyve verilme­mesi yanlıştır,
 
• Şişmanlığa kalıtsal yatkınlığı olan bebekler memeden kesilirken bazı yan­lışlardan özellikle kaçınmak gerekir. Bu dönemde başlayan yanlış beslenme alışkanlıkları şişmanlığa yol açabilir. Belirli maddelerin aşırı verilmesinden ya da genel olarak aşırı beslenmeden kesinlikle kaçınılmalıdır.
 
• Yaşamın ilk aylarında bağırsak mukozası tam gelişmemiş ve engelleme iş­levi açısından yetersizdir. Bu dönemde anne sütünden başka besinler verilme­si alerjiye yol açabilir.
Kaynak: genelsaglikbilgileri.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title