Bebeğimi denize sokabilir miyim?

Bebeği denize sokmadan önce yapılması gereken en ideal şey aslında denizin bakteriolojik raporunu görmektir. Ancak bunu öğrenmek, pratikte her zaman mümkün olmayabilir.
 
Marmara denizi gibi kapalı bir deniz değilse sokmanızda bir sakınca yoktur. 2 yaşın altında Marmara için ve havuz için 10 kez düşünün, yani mümkünse sokmayın. Eğer Marmara’da bulunduğunuz bölge yetkililerinden düzenli rapor alınabiliyorsa ve temiz kriterlerine uyuyorsa Marmara denizine sokmakta da bir sakınca olmayabilir.
 
Bebeği kaç aydan sonra denize sokabiliriz?
 
Bu sorunun kesin bir cevabı olmasa da eğer deniz suyu çok sıcaksa (28-30), hava şartları uygunsa ve deniz çok temizse, bebek prematüre veya çok ufak doğmamışsa 3-4 aydan itibaren, ya da kabaca cilt altı yağ dokusunun da iyice geliştiği 5,5-6 kg’lık olmasından itibaren denize sokabilirsiniz.
 
Bebek ne kadar süreyle suda kalabilir?
 
Denizin ısısı, dış ortamın ısısı, denize girilen saat, rüzgar ve bulut durumu, bebeğin suya vereceği tepki gibi birçok faktör bunu belirleyecektir. Çok küçük 2-3 aylık bir bebek ilk kez denize sokulacaksa çok sıcak bir su bile olsa, muhtemelen 2-3 dakikadan fazla sokmamakta fayda vardır, zamanla alışacak ve daha uzun süre suda kalabilecektir. Bu konuda tabii ki en önemli faktör de bebeğin suyu sevip sevmemesi gibi kişisel farklılıklardır. Kimisi suya girince ciyak ciyak ağlarken, bazılarıysa etrafa gülücükler dağıtabilmekte, el ve ayaklarını şirin şirin suya vurmaktadır.
 
Sonuç olarak süreye bebeğiniz tepkileriyle, zaten kendisi karar verecektir. Birkaç örnek vermek gerekirse; Kuzey Ege’de su sıcaklığı 22-24 derece iken 4 aylık bir bebek 3-5 dakika suda kalabilirken, Antalya gibi güneyde bir yerse, hele de yazın ortası ve su sıcaklığı 28-30 dereceye ulaşmışken 9-10 aylık bir bebek belki 30 dakika bile suda kalabilir.
 
Bebeğimi hangi saatlerde denize sokmam uygun olur?
 
Eğer hava kapalı ancak çok sıcaksa saat 10:00-11:00’den 18:00-19:00’a kadar bebek denize sokulabilir. Ancak çok güneşli havalarda saat 12:00-17:00 arası denize sokmamalı, ya da başına şapka takmalı, başını ıslatmalı ve omuz-yüz gibi açıkta kalan bölgelere güneş koruyucu krem sürülmeli ve riskli saatlerde 5-10 dakikadan fazla güneş altında denize girilmemelidir.
 
Bebeğimi kirli bir denize veya havuza sokarsam ne olabilir?
 
Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve gastroenterit, yani ishal dediğimiz bağırsak enfeksiyonları bu tür durumlarda en sık karşılaşabileceğimiz komplikasyonlardır. O yüzden özellikle de 2 yaşın altında bebeğinizi güvenmediğiniz hiçbir denize ve havuza sokmayın.
Kaynak: www.doktoramcam.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title