Sağlıklı kişilik gelişimi için bunlara dikkat!

Kişiliğin şekillendiği 0-6 yaş döneminde çocuğunuzu nasıl büyüttüğünüz, onun nasıl bir yetişkin olacağını belirler. Gelişim ve kişiliğin şekillendiği bu üç önemli döneme dikkat edin.
 
Bağlanma Dönemi (0-18 ay)
 
Bu dönemde bebeğin ihtiyacı olan onun temel ihtiyaçlarını tutarlı bir şekilde karşılayacak şefkatli, sevgi dolu bir bakıcı. Burada bakıcı başta anne sonra baba, anneanne, babaanne, bakıcı, yani bebeğin bakımından sorumlu yetişkindir. Çocuğun temel ihtiyaçları beslenme, altının değiştirilmesi, banyo yapılması vb. Burada en önemli nokta bebek ağlatılmadan bu ihtiyaçlarının karşılanması. Bebek birkaç saniye ağlayabilir ve ay ay büyüdükçe bu süre artabilir. Burada belirtilmek istenen çocuğun katıla katıla ağlaması acıktığı için ve beslenmesin ertelenmesi gibi.
 
Duygusal ihtiyaçları sevgi dolu bakışlar, çocuğun ölçülü olarak şefkatli dokunuşlarla sevilmesi (genital bölge ve etrafına dokunulmamalı ve mıncıklanmadan sevilmeli), ninni söylenmesi, gözlerinin içine bakılarak konuşulması, banyo sonrası şefkatli masaj…
 
Bu ihtiyaçların tek bir yetişkin tarafından tutarlı bir şekilde karşılanması gerekiyor. Bir gün başka biri diğer gün başka biri bakmamalı bebeğe. Bu ihtiyaçlar tutarlı bir yetişkin tarafından karşılanmazsa temel güven duygusu gelişemiyor, sağlıklı bir bağlanma gerçekleşemediği için bebek yetişkin olduğunda insanlarla olan ilişkilerinde özellikle ikili ilişkilerinde sorun yaşıyor, ya çok bağımlı oluyor ya güvenmediği için insanlardan uzak duruyor, ya da çok öfkeli davranabiliyor.
 
Ayrılma veya Özerklik Dönemi (18-36 ay)
 
Bu dönemde çocuk artık anneden ayrı bir birey olduğunu anlamaya başlar. Artık yürüyebiliyor, kendini ifade edebiliyor, kendi kendine yetmeye başlamıştır. Bu dönemde çocuğun kendi başına bir şeyler denemesi ve yapmasına izin verilmezse çocuk kendini yetersiz hisseder anneye bağlı kalır. Anneden ayrılma kaygısı bu döneme aittir. Bu dönemde annelerin yaptığı hata çocuğun büyüdüğünü bir bire kabullenmeyip hala bir bebek gibi davranmalarıdır. Aşırı korumacı anne baba tutumları bu dönemde problemlere neden olur.
 
Kimlik Gelişimi Dönemi (36 ay ve 5 yaş )
 
Bu dönemde çocuğun kişiliği oluşmaya başlar. Kendini tanımlar, benlik algısı gelişir. Bu dönemde çocuğun bir birey olduğunu hissetmesi gerekir. Her şeyi kendi yapmak ister. Kendini kanıtlamak ister. Bu dönem çocuğun öz bakım becerilerini kendisinin yapmasına izin vermek çok önemlidir. Anne babaların çocukları yerine her şeyi yapmamaları gerekir. Çocuğun başarı duygusunu hissetmesi gerekir. Eğer bunu hissetmezse öz güveni gelişmez ve kendini başarısız görür. Bu dönemde oyun grupları ve anaokuluna göndererek çocuğun sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.
Kaynak: www.pedagogsevilyavuz.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title