Kardeşi olacağı nasıl söylenmeli?

Anne babalar ikinci bir bebek yapmak istediğinde, çocuklarında herhangi bir travmatik olaya neden olmamak için dikkatli olmalı.
İkinci bir çocuk sahibi olmak istediğinde, anne baba bu durumu çocuklarına nasıl söyleyecekleri konusunda zorlanabilir. İlk çocuklarının bu durumdan memnun olmama olasılığına karşı kendilerini suçlu hissedebilir. Bu süreci sağlıklı yaşamak için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır:
Dokuz ay çocuğunuz için uzun bir süredir. Dolayısıyla hamileliğin ilk başlarında bu durumu çocuğunuzla paylaşmayınız. Ayrıca hamilelik sırasında karşılaşılabilecek olası bir kayıp karşısında, çocuğunuza bir travma yaşatma riskini de önlemiş olursunuz. Çocuğunuza hamileliğinizin üçüncü ayının sonunda, bebeğin geleceğini söyleyebilirsiniz. Ancak bu zamandan önce çocuğunuz bebeğin geleceğine dair bir duyum alırsa, henüz zamanı değil diye bu durumu yalanlamayınız.
Çocuğunuza kardeş geleceğini açıklarken basit cümleler kurunuz. “Bir kardeşin olacak. Karnımda bir bebek var. Benim ve babanın bir çocuğu daha olacak” gibi. Olumsuz bir tepki verirse kendinizi suçlamayınız. Bu normal bir durumdur. Onlar için en önemli kaynak olan anne ve babasını paylaşmak zorunda kalacaktır. Kardeşini sevip sevmeyeceği konusunda kendisini serbest hissetmesini sağlayınız. Kardeşini sevmeye zorlarsanız daha da olumsuz tutum ve davranışlar sergileyebilir.
 
BİRLİKTE GİTMEYİN
Çocuğunuzla birlikte doktora gitmek ve ultrasonografi seansına girmek fikri de çok doğru olmayacaktır. Bu durum çocuğunuzun kardeşi ile ilgili hayallerini kısıtlamaya neden olacaktır. Çocuk sahibi olma kararını alacak kişiler hiç şüphesiz anne ve babalardır. Bu durumdan çocuğunuz başlarda memnun olmasa da, ilerde yeni duruma adapte olacaktır.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title