Boy uzatan yiyecekler…

Boy uzamasında kalsiyum minerali kemik gelişimi ve uzamasına yardımcı olan çok önemli bir mineraldir. Süt ve ürünlerinde bol miktarda bulunan kalsiyum minerali, kemiklerin uzamasını sağlayan kemik uçları ve canlı kısımda ana yapı malzemesi olarak vücut tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Kalsiyum içeren besinler soya fasulyesi, soyadan yapılan bir tür peynir, yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt, süt, beyaz peynir de dahil olmak üzere, çedar peyniri ve kaşar peyniri, somon, sardalye, alabalık, lahana, ıspanak, şalgam, beyaz fasulye, brokoli, bezelye, brüksel lahanası, susam, badem, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagiller, fıstık, ceviz ve deniz ürünleri sayılabilir.

Boy uzamasında bazı boy uzatan yiyecekler yararlı olduğu gibi kimileri de zararlı olabilmektedir. Örnek olarak boy uzamasını istiyorsak tuz, kafein, çay, ve şekerden uzak durmalıyız. Bu içecekler ve besinler vücutta boy uzaması için gerekli olan kalsiyum, demir ve selenyum gibi maddelerin vücuda emilimine engel olarak boy uzamasını durduran etkiler oluşturan içeceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dogaldiyet.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title