Lohusalıkta kemik-eklem ağrıları yaşıyorsanız…

Hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezi yer değiştirdiği için omurgada postür bozuklukları görülüyor. Bazı lohusalar bebeklerine daha fazla süt vermek için hamilelik döneminden itibaren daha fazla kilo alabiliyor. Lohusalıkta, hamilelikte alınan kiloların verilmeye başlanması gerekiyor ki omurgaya binen yük azalsın.
Lohusalıkta hamileyken alınmış kiloların hala kadınların üzerinde olması ve vücudun bu kiloya alışkın olmaması sebebiyle bel ve sırt ağrıları görülebiliyor. Bebekleri kaldırmak, taşımak ve emzirmek zorunda olan anneler için bu ağrılar daha da kaçınılmaz oluyor. Lohusaların bu tarz ağrılarını bir nebze de olsa hafifletebilmesi için kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. Hamilelik sonrasındaki 3-6 haftalık dönemin iskeletin hızlı iyileşme ve yenilenme süreci olması sebebiyle iskeletin ihtiyaçlarını az kalorili, zengin içeriklerle karşılamak gerekiyor.
Omurgaya binen yükü ve olası şekil bozukluklarını önlemek için spor yapmak en iyi çözümlerden biri. Bel ağrısı ve kilitlenmeyi gidermenin etkili yollarından biri ise pilates yapmak. Lohusalarda pilates, duruşu düzelterek duruş bozukluklarının yol açabileceği kas-iskelet sistemi problemlerinin önüne geçiyor; ayrıca tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlıyor.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title