Onu başka bebeklerle kıyaslıyor musunuz?

Kıyaslama yapmak, özellikle yeni annelerin iyi bildiği bir durumdur. Her ne kadar “Sizin bebek şunu yapabiliyor mu?” gibi sorulardan uzak durmaya çalışsanız da arkadaşınızın 5 haftalık bebeği gülümsüyor ve sizinki halen gülümsemiyorsa, bunu fark etmemeniz mümkün değildir. Her anne çocuğunu mukayese eder öyle değil mi?
 
“Bunun sebebi iç güdülerimiz olabilir” diyor uzmanlar.
 
Örneğin gelişim açısından bebekler farklılık gösterirler. Oturma, emekleme, yürüme gibi önemli gelişmelerde istemeden de olsa başka bebeklerle kıyaslama yapılır.
 
Uyku konusu da benzerdir. İki anneyi birlikte karşınıza alın ve “Çocuğunuz gece boyunca uyuyor mu?” diye sorun. Maalesef durum pek adil olmayacaktır. Bazı bebekler mışıl mışıl uyurken, bazıları uyku saatinde mücadeleye girişirler.
 
Eğer 18 aylık çocuğunuz sadece 1-2 kelime söyleyebiliyor ama kuzeninizin aynı yaştaki çocuğu 12 kelime söyleyebiliyorsa, bu sizin çocuğunuzun ileride daha sessiz olacağı anlamına gelmez.
 
Çocuğunuzun şu anda sahip olduğu becerilerin keyfini çıkarmanız, hem ayağınızın yere basmasını sağlayacak hem de gelecek hakkında yersiz endişelerinizi önleyecektir.
 
Yapmanız gereken şey, onun kendine özgü özelliklerinden ötürü memnuniyet duymaktır. Bu, çocuğunuza vereceğiniz özel bir hediyedir.
 
 
 
Kaynak: uykusuzanneler.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title