Bebekleriniz için bu 8 tehlikeye dikkat edin!

1. Bebeklerin uyku ortamları çok önemli
 
Bebekler için uyku olmazsa olmaz koşullardan biri.Çünkü bebeğimizin büyümesi ve gelişebilmesi için çok uyumaya ihtiyacı vardır.Bebekler uykularında büyüme hormonu salgılarlar ve bu şekilde daha hızı büyürler.Biz anne ve babaların ise bebeklerin uyku ortamlarını düzenlememiz gerekir.Bebeklerin uyku ortamlarını düzenlerken gözden kaçırdığımız basit ama bazı tehlikeler mevcut. Bebeklere asla yastık kullanmayın çünkü yastık bebeğin nefes alışını zorlaştırırken boyun ağrısına da neden olur.
 
Uyku ortamlarında bebeklerin oyuncaklarıyla birlikte yatmalarına da müsaade etmeyin çünkü bir çok bebek oyuncaklar yüzünden boğularak ölüyor.
 
2. Alt değiştirme tablası ve dikkat edilecek durumlar
Birçok bebek mobilyacısı alt değiştirme tablalarını şifoniyere takılacak şekilde sunuyor.Bu bir taraftan pratik bir kolaylık verirken bir taraftan da dikkat edilmesi gerekli bir duruma işaret ediyor.Alt değiştirme tablalarının ayaklarının sağlam bir şekilde şifoniyere entegre edildiğinden emin olmalısınız.Zira bebeğinizin hareketleri sonucunda bu tablalar düşebilir ve kazalara neden olabilir.
 
3. Bebeklerde banyoya aman dikkat
Bebeklerin belkide en dikkat edilmesi gereken zamanlarından biri de onları banyo ettirdiğimiz zamandır.Bebeğimiz küçük bir leğende veya bebek yıkama küvetlerinde yıkamalıyız ve bebeklerimizden bir dirsek boyundan daha uzakta durmamalıyız.Kafasına su dökerken çok dikkat etmeliyiz kulağına su kaçırmamaya özen göstermemiz gerekiyor.Banyo sırasında bebeklerin soluk borusuna da su kaçırmamak için azami dikkat etmeliyiz.
 
4.Bebek mobilyasının konumuna dikkat etmek gerekiyor
Bebeklerimizin evdeki mobilya konumlarına çok dikkat etmemiz gerekiyor.Bebek mobilyalarının bulunduğu tarafta duvarda herhangi bir tablo veya buna benzer bir cisim bulunmamalı.
 
Ayrıca bebeklerimiz cam kenarına da yatırmamamız gerekiyor. Çünkü cam kenarlarına kurulan bebek yatakları her zaman camdan içeri girecek soğuğa,mikroplara açık bir hedef halindedir.
 
5. Ağır ve kırılır objelerden bebeğinizi uzak tutmalısınız
Bebeğinizin hareket alanlarında ağır ve kırılır cisimler bulundurmamanız gerekiyor.Dokunduğunda düşecek ve kırılacak yanıcı delici ve kesici herhangi bir eşyanın bebeğin yaşam alanında bulunması sakıncalı bir durumdur.
 
6. Duvara monte edilmeyen yüksek yerlerdeki mobilyalar ölüm kusuyor
Bebeklerin hareket alanlarındaki en büyük tehlikelerden biri de duvara iyi sabitlenmemiş mobilya ve aksesuarlar.Duvardaki bir saat,televizyon bu mobilyalara örnek olarak verilebilir.
 
7. Kendinize de dikkat edin
Bebeğinizi taşırken kucağınızda tutuş şekillerinize dikkat etmelisiniz.Bebeğinizi doyururken de ona mama verirken de sürekli dikkatinizi bebeğinizde odaklanmalısınız.
 
8. Ateşe dikkat etmelisiniz
Bebeklerin en büyük düşmanlarından biri duman, ateş ve vücut ısısıdır. Aman ha maddi imkanlarınız yerindeyse duman dedektörleri evinize almanız gerekiyor. Ayrıca bebeğinizin vücut ateşi de çok önemli muhakkak evde ateş ölçer yani termometre bulundurmalısınız.
Kaynak: kadinlarinsitesi.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title