İşte hamile kalmak için en uygun mevsim…

Baharda değişen hormonlar çiftlerin yüzünü güldürüyor. Bu mevsim erkekler daha sağlıklı sperm üretiyor. Dr. Şamilgil, ‘Tüp bebek denemeleri de olumlu sonuç veriyor. Gebelik şansı % 45 artıyor’ diyor

Bebek isteyenler için en uygun mevsim geldi. Doğanın yenilenme, diğer bir değişle üreme mevsimi olan ilkbahar, anne-baba olma hasretiyle yanıp tutuşan çiftleri de mutlu ediyor. İstanbul Florence Nightingle Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, tüp bebek denemelerinde bahar aylarındaki olumlu hormonal değişim sayesinde daha başarılı sonuçlar alındığını gösteren çalışmalar olduğunu söylüyor. “Bu mevsim gebelik şansınız yüzde 45 artıyor” diyen Dr. Şamilgil, baharda bazı rahatsızlıklar da yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Dr. Şamilgil, şu uyarılarda bulunuyor:

DOĞURGANLIĞI ARTIRAN BESİNLER

Doğru gıdalarla hamile kalma şansınız yükselebilir. Uzmanlar en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru baklagillerde bulunan B vitaminlerinin doğurganlığı arttırdığına dikkat çekiyor. Sperm yapımında folik asitin önemine işaret eden uzmanlar, muz, brokoli, çilek, turunçgiller; mercimek, kuru fasulye gibi tahıllar; kuşkonmaz, avokado, bezelye gibi sebzeler; karaciğer, yumurta ve yoğurt gibi gıdaların kaliteli sperm için gerekli olduğunu vurguluyor.

 

Kaynak: Takvim.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title