Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Adet gecikmesi, karında ağrı oluşması, anormal ve kirli kahverengi bir kanama meydana gelmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan dış gebelik özellikle son 20 yılda giderek artmaktadır. Normal koşullarda gebelik embriyonun rahim tabakasının içinde ve arka duvara yerleşmesiyle oluşur. Dış gebelikte ise, durum tam tersidir. Emriyo rahim içine değil, rahmin dışında farklı bir bölgeye yerleşir. Döllenme tüplerde gerçekleşir, sonra döllenmiş embriyon rahme doğru yol alır. Embriyonun yaptığı bu yolculuk, bir yerde kesilirse dış gebelik gelişir.

Dış gebelik eğer erken evrede saptanırsa ilaçla tedavisi mümkündür ancak ilerleyen evrelerinde cerrahi müdahale yapılması gerekir. Ölümle sonuçlanabilecek hayati riskleri bulunan bu durumun yaşanmaması için anne adaylarının gebelik süreci boyunca doktor kontrollerini eksik etmemeleri çok önemlidir.

Dış gebeliğin anlaşılmasını sağlayacak kuvvetle muhtemel ilk bulgu kasık ağrısıdır, ardından vajinal kanama düzensizliği gelir. Devamında ise şiddetli karın ağrıları, sersemlikler, aşırı halsizlikler, tansiyon düşüklükleri, aniden bayılmalar ve hatta şoka girme gibi durumlar gelir.

Vajinal kanama ve şiddetli ağrılar dışında sıkça görülen diğer bir belirti de omuz başı ağrılarıdır. Dış gebelik şikayetleri çoğunlukla gebeliğin 4.ila 10. haftası arasında gerçekleşir. Eğer bu tip rahatsızlıklar yaşıyorsanız zaman kaybetmeden derhal bir hekime görünmelisiniz.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır konusunda anne adaylarına düşen görev şu olmalıdır:

Hiçbir risk faktörü bulunmasa dahi anne adayı doktor kontrollerini kesinlikle aksatmamalıdır. Zira, yapılan kontrollerde doktorunuz aksi yönde giden bir durum saptarsa ilk evrelerinde dış gebeliğe müdahale etmiş olur. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji imkanı, ultrason ve kan testiyle dış gebeliği anlamak mümkündür.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title