Çocuğunuz evdeyken temizlik yapmayın!

Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların başında astım gelir. Alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi, ürtiker, arı alerjisi ve diğer böcek alerjileri ise çocuklarda görülen diğer alerji çeşitleridir.

Çocuklardaki astımın nedeni yüzde 90 alerjidir. Ev tozları, polenler, evcil hayvanlar gibi çevresel faktörler de astımı tetikleyebilir.

Sık sık öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hışıltı; astımın en önemli belirtileridir. Ancak bu belirtileri olan her çocukta astım var demek de yanlıştır.

Astımlı çocukların ve yetişkinlerin akciğerleri çok hassas olduğu için parfümler ve kokular onları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle evde temizliğin çocuğun olmadığı zamanda yapılması önemlidir.

Astım belirtileri olan çocuklarda doktor, ayrıntılı bir öykü almalıdır. Çocuğun akciğerleri dikkatle dinlenmelidir. Belirtiler astımı düşündürüyorsa; gerekli testlerin yapılması gerekir. Çocuklarda astımın yüzde 80-90’ı alerjik olduğu için ciltten alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır.

Astım tedavisi çocuklarda yüz güldürücüdür. Başta çocuğun alerjenden korunması olmak üzere birtakım ilaçlar ve aşıyla, astım tedavisi yapılabilir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title