Yenidoğan bebek neler hisseder?

Yapılan araştırmalar ve tıbbi gözlemler, bebeklerin bizim tahmin ettiğimizin ötesinde duyu organlarına sahip olduklarını göstermektedir.

İşitme duyusu: Bebek daha anne karnındayken, 6. ve 7. aylarda duymaya başlar. 1 haftalık iken annesinin sesini tanır ve diğer seslere tercih eder. Seslere tepki verebilir. Anne karnındayken duyduğu sesler ona tanıdık geleceği için sakinleştirici etki yapar. Ani ve güçlü çıkan sesler onu irkiltir.

Dokunma duyusu: Dokunma bebek için uyarıcı bir etki yapar. Özellikle annesinin dokunuşları onun için yatıştırıcıdır. Dokunmak onları rahatlatır. Bebeği okşamak, ona sarılmak, sallamak ve masaj yapmak gerekir. Bunlar bebek için güçlü uyarıcıdırlar ve bebeğin kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Görme duyusu: Yeni doğan bir bebek 20-50 cm mesafedeki nesnelere odaklanabilir. Işık ve karanlık ayrımı vardır. Karmaşık motiflere odaklanabilir. Göz kasları henüz tam gelişmediği için biraz uzaktaki nesneye bakarken gözleri şaşı olabilir. Net görme ancak 2.-4. aylar arasında gelişir. Yavaş hareket eden bir nesneyi eğer dikkatini çekerse takip için başını 180 derece döndürebilir.

Koku alma duyusu: Yeni doğan bebeklerin koku alma duyuları gelişmiştir. Zaman değişik içinde kokuları öğrenecektir. Doğduğu andaki koku alma duyusunun gelişmiş olması bebek için büyük avantaj oluşturur. Süt emmek için annesinin meme ucunu koku vasıtasıyla bulur. Anne sütü ile başkasının sütünü ayırt edebilir.

Tat alma duyusu: Bebeklerin tat alma duyuları yeni doğduklarında tatlı şeylere duyarlıdır. Özellikle anne sütünden dolayı tatlıyı ayırt eder. Daha sonra ise ekşi, tuzlu ve acı tatları öğrenir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title