Eviniz, bebeğiniz için yeterince güvenli mi?

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nca incelenerek yapılan araştırmaya göre son 5 yılda 120.000 çocuk ev kazası sonucu hastaneye müracaat etmiş ve 2000′i hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de ev kazalarına ilişkin yapılan çeşitli araştırmalara göre tüm kazaların %18-25′ini ev kazaları (ev ve bahçesinde olan) oluşturmaktadır.

Unicef’in araştırmasında kazaya uğrayan 0-6 yaş arası çocuklarda en fazla rastlanan kaza tipi düşmeler (%63), yanıklar (%16), araba kazaları (%7) ve zehirlenmeler (%4.4) izler.

Önceden alacağınız basit önlemlerle evlerinizin siz ve sevdikleriniz için çok daha güvenli ve huzurlu yerler haline getirebilirsiniz.

0-1 YAŞ ARASI GÖRÜLEN KAZA TİPLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER:

Düşme, boğulma, yanık, zehirlenme kazaları sık görülmektedir. Karyola seçimi bebek için uygun olmalı, karyolanın kenarları daima çekili olmalı, bebek odada 5 dk bile yalnız bırakılacaksa karyolasına koyulmalı, bebek evde yalnız başına bırakılmamalı, uygun bebek bakıcısı tutulmalı. Plastik torbalar ve balonlar bebekten uzak tutulmalı. Bebeğin küçük objelerle oynamasına izin verilmemeli, bebeğe sert yiyecekler verilmemeli. Zehirli maddeler bebeğin ulaşamayacağı yerlere koyulmalı, ısıtma sisteminin ve bacaların yılda bir kez kontrolü yapılmalı. Tüm pencerelerde emniyet mandalı olmalı. Evde sigara içilmemeli. Yangın sırasında kaçabilecek çıkış yolu planlanmış olmalı. Yanıcı maddeler evde tutulmamalı. Bebeği tutarken sıcak içeceklerin içilmemeli ve taşınmamalı. Isıtıcıların önüne güvenlik perdesi koyulmalı. Çocuğun tuvalette, banyoda yalnız başına bırakılmamalı. Aspirasyon nedeni ile boğulan çocuğa nasıl müdahale edilmesi gerektiği bilinmeli.

BİR YAŞTAN SONRA GÖRÜLEN KAZA TİPLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER:

Zehirlenme, düşme, yanma/ haşlanma ve boğulma kazaları sık görülmektedir. Çocuklar evde yalnız bırakılmamalı, güvenilir ve tecrübeli çocuk bakıcısı seçilmeli. Plastik torbalar ve balonlar çocuktan uzak tutulmalı. Yaşa göre oyuncak seçilmeli. Çocuğa hava yolunu tıkayıcı yiyecekler verilmemeli. Tüm pencerelerde emniyet mandalı olmalı. Merdivenlerin girişine ve çıkışına güvenlik kapısı koyulmalı. Çocuk yatağının pencereden uzak yerleştirildiğine dikkat edilmeli. Elektrik kabloları çocukların ulaşamayacağı yükseklikten korumalı olarak geçirilmeli. İlaçları, deterjanları ve diğer zehirli maddeleri orijinal kaplarında, ayrı dolaplara çocukların ulaşamayacakları yerlerde kilitli olarak saklanmalı. Yangın kaçış planı hazırlanmış olmalı. Mutfakta yangın söndürücü, evde yangın-duman alarmı bulunmalı. Evde sıcak su tesisatının ısısı ayarlanmalı, sıcak kaplar çocukların ulaşamayacağı yerlere koyulmalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Hürriyet Aile

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title