Çocuğunuzu fazla övmeyin!

Çocukların özgüven kazanmasını sağlamak için olumlu yönlerini ortaya çıkarmak ne kadar iyi olsa da çok fazla övmek ego şişmesine neden oluyor. Bu durum uzmanlara göre çocuk sağlığı için ve toplum için çok zararlı bir durum.

Araştırmalara göre sevilen ve taktir edilen çocuklar kendilerini iyi hisseder, cesaretli olurlar ama bu övgü konusunda aşırıya gidilirse içi boş bir özgüven kazanırlar. Böyle çocuklar insanları küçük görür ve aşağılarlar. Zekası sürekli övülen çocuklar bunun onlara yeteceğini düşünür, çalışmaz ve çalışmanın gerektiği durumlarda gerekli olanı yapmadıkları için başarısız olurlar.

Çocuğunuzun zekasını değil, çalışmasını övün. Böylece motive olacak, ona güvendiğinizi hissedecektir. Belli kurallar içinde yaratacılığının gelişmesi için özgür bırakmalısınız.

Çocukların zekalarını, güzelliklerini övmekten çok bir şeyi başarma yollarını, çabalarını övmek daha etkilidir.

Ayrıca hep tek bir özelliğini övmek, sadece o özelliği öne çıkarmak çocuğun diğer özelliklerini geliştirmesini engelleyeceği gibi, o özelliği kaybettiğinde ya da yetersiz kaldığında büyük bir travma geçirmesine neden olur.

Her yaptığı için kolayca övgü almak, çocuğun doğal olarak yapması gerekenler için de övgü beklemesine, böylece övgü olmayan şeylere ilgisini kaybetmesine neden olur.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title