Bebeğinizin ileride obez olmasını önlemek için…

Bebekler için obezite anne karnında başlar. Bu yüzden hamilelikte dengeli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. Hamilelik süresince alınan kilo 10-12 olmalıdır.

Şeker hastası olan anne adayının şişman bebek dünyaya getirmemesi için kan şekerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Anne sütü bebek için son derece önemlidir. Bu yüzden yeteri kadar anne sütü alan bebek şişmanlık konusunda daha az riske sahiptir.

Doğumdan 6 ay sonra az olması kaydıyla ek gıdalara başlanmalıdır. İlk ek besinlerin kilo aldıran tatlı gıdalar olmamasına dikkat edilmelidir. Tatlı ve şekerli gıdalara alışan bebek, ileride gereğinden fazla kilo alacak ve obez olacaktır.

Ek mamaların kesinlikle unlu-şekerli gıdalardan üretilmiş olmamasına dikkat edin.

Bebeğiniz susadığı zaman şekerli hazır meyve suları yerine su veya taze sıkılmış sulandırılmış meyve suları tercih edin. Sade süt her zaman daha iyidir. Süte şeker veya bal katılması, fazla enerji alımını arttırdığı için şişmanlığa sebep olur.

Bebek doyduğu zaman daha fazla yemesi için zorlanmaması gerekir. Bebeğinizin yediği besin miktarı diğer bebekler ile kıyaslanmamalıdır. Her bebeğin vücut yapısı ve besin ihtiyacı farklıdır.

Ek gıda ile beslenmeye başlayan bebek için bardak ve kaşık kullanılmalıdır. Biberon kullanmak, anne sütü alımını olumsuz etkilemesinden dolayı aşırı besin alımına sebep olabilir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title