Özgüveni yüksek çocuk yetiştirmek…

Çocuğunuza sık sık söz hakkı verin. Çocuğunuzun yaşına uygun görevler verin. Verilen görevlerden sonra başarısını taktir edin.
 
Konuşurken onun yüzüne bakın ve ciddiye alındığını hissettirin. Çocuğunuzun fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin. Onun olumlu davranışlarını kesinlikle takdir edin.
 
Çocuğunuz için özel zaman ayırın. Yaşına uygun oyun faaliyetlerini destekleyin. Kendini ve duygularını ”ne düşünüyorsun, nasıl hissediyorsun” gibi sözlerle anlamaya çalışın.
 
Çocuğunuzla değişik konularda sohbet etme ortamı oluşturun. Onun korku ve endişelerine saygı duyun. Hatalı davranışlarını konuşarak uyarın ve ona doğru olanı anlatın.
 
Çocuğunuzu başkalarının yanında küçük düşürmeyin. Başarısızlıklarını büyütmeyin. Kabiliyetlerini fark edin ve teşvik edin. Çocuğunuzu sosyal ortamlarda bulunmaya cesaretlendirin.
Onu sık sık sevdiğinizi söyleyin.
 
Topluluk içerisinde söz almasını teşvik edin. Aşırı eleştirici olmaktan ve yargılayıcı davranmaktan kaçının. Başka çocuklar ile çocuğunuzu kıyaslamayın. Onun için önemli olan şeylere siz de önem verin.
 
Onun aile içi bağlarının kuvvetlenmesini sağlayın. Aile için vazgeçilmez bir kişi olduğunun altını çizin. Çocuğunuzun okul hayatına ve eğitimine önem verin.
 
Çocuğunuz ile beraber sosyal aktivitelerde bulunun. Yanlış ve uygunsuz cezalandırmadan kaçının. Onun farklı ve gelişmekte olan kişilik yapısı olduğunu unutmayın. Çocuğunuz için mutlu ve huzurlu bir aile ortamı sağlayın.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title