Kolay hamile kalmak için bu belirtilere dikkat edin!

Ovülasyon; yani yumurtlama dönemi, hamilelik için en uygun günlerdir. Birçok kadın bu hesaplama ile hamile kalmaya çalışır.
 
Kadınlarda adet dönemi genelde 24-35 gün arasında değişir. Bazı durumlarda daha da uzun sürebilir. Kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11 ve 21’nci günleri arasında yumurtlamaktadır. Bu dönemde gün aşırı düzenli ilişki, gebe kalma ihtimalini yükseltir. Bazen regl döneminin ortasında yumurtlama olmasına rağmen, gerçek yumurtlama günü değişebilmektedir.
 
Yumurtlama belirtileri nelerdir?
 
En doğurgan dönemi gösteren servikal mukus, çiğ yumurta beyazını andırır. Kaygandır ve 5-10 cm uzayan bir kıvama sahiptir. Genelde berraktır ve suya benzer. Vajinada ıslaklık hissi vardır.
 
Yumurtlama ile beraber vücut ısısında artış saptanır. Bu hafif artış genellikle hissedilmez; ama derece ile ölçümde rahatlıkla fark edilir. Özellikle vücut ısısı takibi yapan kadınlar bunu rahatlıkla tespit edebilir. Genellikle yarım derece civarında bir artış olur.
 
Bu sürecin öncesi veya sırasında kasık ağrısı şikayeti de görülebilir. Tek taraflı (sadece sağda veya solda) kasık ağrısı genellikle yumurtlamanın olduğu gün hissedilir. Ağrı bazen iki taraflı da olabilir. Bazen büyüyen yumurtaya bağlı ağrı yumurtlama olmadan birkaç gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonra birden kaybolur. Kimi zaman bu ağrıya hafif vajinal kanama da eşlik edebilir.
 
Memede hassasiyet, dolgunluk ve gerginlik en sık belirtilerdir.
 
Karında şişkinlik hissi görülebilir.
 
Libido artışı genellikle yumurtlama olmadan birkaç gün önce başlar.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title