Çocuklarınızı dudaklarından öpmeyin!

Çocuklar belli bir yaşa gelinceye kadar cinselliği veya mahremiyeti henüz tanımadıkları için gayet rahat ve hesapsız hareket ederler. Ancak 4 yaştan itibaren çocuklara mahremiyet eğitimi verilmeye başlanmalıdır.
 
Temel davranış refleksleri 4-7 yaş arasında kazanılır. Çocuklar doğumlarından itibaren çevrelerindeki insanlar tarafından sevilmekte, öpülmektedir, 4 yaşından itibaren artık kendi bedeninin farkına varmalı, ayrı bir birey olduğu bilincini kazanmalıdır. Başkalarının ve kendisinin özel alanının olduğu farkındalığını kazanması ve bu alanlara saygı duyması gereklidir.
 
ÇOCUKLARINIZI DUDAKLARINDAN ÖPMEYİN!!!
 
Muhakkak ki anne baba şefkatiyle onları öpüyoruz seviyoruz ve muhakkak ki anne baba olarak çocuğumuzu öptüğümüzde bu durum çocuğun bilinçaltında keyifli ve güzel olarak kodlandığı için, bu durum çocuk için olağan bir hareket olarak algılanır. Anne baba rol model alındığı için, çocuk tarafından bu durum meşrulaştırılabilir. Çocuk yakın çevresinde bulunan arkadaşlarını dudaktan öpmek isteyebilir ve bu durum çocuğumuzu sosyal çevresinde kabul görmeyen biri yapabilir. Çocuk bu davranışı normal kabul ettiği için kötü niyetli kişilerin taciz ve istismarına uğrayabilir. Üstelik bu durumda kendisine yapılan bu kişilerin davranışlarının zarar verici olduğunu anlamayabilir.
 
ÇOCUĞUNUZA ODANIZA KAPINIZI ÇALARAK GİRMESİ GEREKTİĞİNİ ÖĞRETİN!!!
 
Burası anne-babanın özel alanıdır, özel alan kuralını benimseyebilmesi için, kapıyı tıklatarak girebilirsin diye ifade edebilirsiniz.
 
ÇOCUĞUNUZA ÖZEL ALANLARINA SAYGILI OLUN!!!
 
Çocukların 4-5 yaşlarından itibaren temel davranış refleksleri kazanmaları açısından banyoda anne-babaları ile beraberken çıplak olmamaları gerekmektedir. Genital bölgelerin saklanması gerektiği bilincini pratik yaparak öğrenebilir.
 
Çocuğunuza tuvalette iken kapısının kapalı olması gerektiği, tuvalet yaparken başkalarının görmemesi gerektiği bilinci kazandırılmalıdır.
 
ÇOCUĞUNUZA HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN!!!
 
Çocuğumuzun istenmeyen durumla karşılaştığında hayır diyebilmesi için, onu zorla sıkıştırmayın, okşamayın, öpmek sevmek istediğinizde ondan izin isteyin. ‘Seni öpebilir miyim?’ diye onun iznini istemek çocuğun kendine güven duygusunu geliştirmesine yardımcı olurken bedeninin kendisine ait olduğunu ve istemediği birinin ona dokunması durumunda reddedebileceğini öğretir. Çocuk zamanla bu duruma alışır ve hayır demeyi öğrenir.
Kaynak: sabah.com.tr
 
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title