Uyuyamıyorsanız, bunları deneyin…

Gebelik, her anne adayı için heyecan ve keyif verici bir dönem. Ancak gebeliğin son dönemleri yaklaştıkça heyecan ile birlikte bir takım rahatsızlıklar da artıyor.
 
Özellikle gebeliğin son dönemlerinde artış gösteren uyku sorunları, oldukça rahatsızlık verici bir durum. Yatak içinde saatlerce dönüp duran ancak rahat bir uykuya hasret kalan anne adayları azımsanamayacak sayıda. Bazı gebeler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyor ve günlük hayatları olumsuz yönde etkileniyor. Bazılarında ise uykusuzluk ya da düzenli olmayan uykular çok etkili olmayabiliyor.
 
Rahat ve verimli bir uyku uyuyabilmek için gündüz fazla ağır olmayan egzersizler yapmak, akşam saatlerinde ve uykudan önce kafein içeren sıvıları almamak, yatmadan önce streslerden uzaklaşarak gevşemeye çalışmak ve en eski yöntemlerden biri olan ılık bir bardak süt içmek yararlı.
 
Gün içinde yeterli sıvı almaya özen gösterin ancak yatmadan 2-3 saat önce sıvı alımını azaltın.
 
Uyku saatinizi belirleyin ve yatağa alışkın olduğunuz saatten daha geç gitmeyin.
 
Yastıkları her yerde kullanın. Nasıl ve nerede rahatlık veriyorsa, yastıkları orada kullanın; ister dizlerinizin arasına, ister belinize, isterseniz de başınızın altına koyun.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title