Pişik tedavi edilmezse bakın ne oluyor?

Bebeklerde pişik sıklıkla karşılaşılan, ağrıya neden olan bir durumdur. Bez bağlanan alanın sürekli nemli kalması, idrar ve dışkı gibi iritanlara maruz kalması pişik oluşumunu artırır. Bebeğin cildinin hassas olması, cilt temizliğinde sabun kullanımı, bebeğin çamaşırlarının yıkandığı deterjanların yeterince durulanmaması, bebeğin bezinin ve kıyafetlerinin bebeğin cildine sürtünmesi de pişik oluşumunu artıran sebeplerdir.

 

Pişik birkaç gün içinde tedavi edilmezse çevredeki mikroplarla bölge enfekte olur, pişikler zamanla açık yara haline dönüşebilir ve tedavi daha zor olabilir. Bu nedenle fark edilir edilmez pişiğin tedavi edilmesi gerekir.
 
Pişik tedavisinde pişik kremleri kullanılabilir. Pişik kremleri kullanırken bölgenin temiz ve kuru tutulması ve sık sık havalandırılması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bölgenin bebeği yakmayacak şekilde saç kurutma makinesi ile kurutulması, dolaşımı artıracağı için iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 
Bebeklerde pişik tedavisinde, saf zeytinyağı ve kakao yağı gibi yağlarda kullanılabilir. İncecik bir tabaka halinde sürülen bu yağlar bölgenin nemlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title