Tüp bebekte başarıyı artıran yöntemler…

Tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavileri bir çok hastanın umudunun kaybolmasına ve pes edip çocuk sahibi olma hayallerine veda etmesine yol açıyor. Ancak yaşanan gelişmeler başarı oranını artışına sebep oluyor.
ERA TESTİ BAŞARIYI ARTIRIYOR
 
Konuyla ilgili bilgi veren Bahçeci Umut Tüp Bebek Doktorlarından Doç. Dr Cem Çelik, “Hala birçok hastanın kapsamlı kromozon taraması, ERA testi gibi yöntemlerden maalesef haberi yok. Oysaki uygulanan bu yöntemler tüp bebekte başarı şansını arttırıyor” dedi.
 
Çelik, embriyo implantasyon başarısızlığına yani tüp bebek tedavisinde gebelik elde edilememesine neden olan olası nedenlerle ilgili geniş araştırmalar yapıldığına dikkat çekerek, “Embriyo kalitesi ve endometrium reseptivitesi (rahim iç kılıfının embriyo tutma kapasitesi) embriyonun rahime tutunmasını sağlayan en önemli iki faktördür. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında önerilen araştırma yöntemleri endometrial reseptivitenin iyileştirilmesi veya embriyo kalitesinin iyileştirilmesi ve tespitidir. Bu problemlerden embriyoya ait olan, embriyonun kapsamlı genetik taramasının (aCGH) yapılması, endometriuma ait olan ise ERA (endometrium receptivity test) yani rahimin embriyoyu kabul edeceği en doğru zamanın tespitiyle üstesinden gelinebilmektedir” dedi.
 
Embriyo kalitesinin çoğunlukla şekilsel olarak değerlendirildiğini belirten Doç. Dr. Çelik, “Yapılan çalışmalarda şekilsel olarak iyi görünen 5. gün embriyolarının yaklaşık yüzde 40 ‘ında genetik olarak problem saptanabileceğini ortaya koymaktadır. Son zamanlarda kapsamlı kromozom taraması (aCGH) ile insan embriyosunda 24 kromozom değerlendilebilmektedir ve başarıyı artırabilmektedir” dedi.
 
TEKRARLAYAN BAŞARISIZLIKLARA ERA TESTİ UMUT OLUYOR
 
Tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavilerine karşı ERA testi de umut olan bir diğer yöntem. ERA testi ile rahim iç kılıfında embriyonun kabulü için gerekli 200’ün üzerinde gen analiz ediliyor ve rahmin embriyo kabulü için uygun olup olmadığı tespit ediliyor. Böylelikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rahimin embriyoyu kabul edeceği en doğru zamanın tespiti yapılıyor. ERA testi ile daha embriyoları rahime transfer etmeden rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öngörmek artık mümkün olabiliyor.
 
ERA testinde tedavi görecek hastanın rahim içi zarından alınan doku genetik olarak analiz edildiğini belirterek testin nasıl uygulandığını anlatan Doç. Dr. Çelik, “Testin uygulanması düşünülen hastalardan doğal adet döngüsü içerisinde veya hormon ile uyarılmış bir tedavi sürecinde belirli bir günde rahim dokusundan küçük bir parça alınır. Alınan parça ileri moleküler ve genetik tanı yöntemleriyle analiz edilir. Embriyo transfer günü bu sonuçlara göre düzenlenir” dedi.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title