Sağlıklı bebek gelişimi için bunlara dikkat!

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetik Uzmanı Doktor Ela Tahmaz Gündoğdu, anne-babalara sağlıklı bir bebeğin gelişiminde aylık dönemler boyunca nelerin değiştiği hakkında önemli bilgiler verirken, dikkat edilmesi gereken noktaların da altını çiziyor.
 
Özgüven Gelişimi İçin Bebeğinizi Kucağınıza Alın
 
Bebekler, 1’inci ayda anne sütüyle güçlenerek, hem başını dik tutmaya hem de daha keskin gözlere sahip olurken 2’inci ay itibari ile herkesin beklediği gülücüklerini etrafa saçıyor. 3’üncü ayda ise farklı sesler çıkartarak kafasını kaldırabiliyor ve ellerinin üzerinde kendini kaldırabiliyor. Doktor Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bebekler ilk üç ay özellikle annesinin sıcaklığını hissetmeye ihtiyaç duyuyor. Bebeklerin kucağa alıştırılmamaları yönündeki yaygın söylem ilk üç ay için geçerli değildir. Aksine, annesinin sıcaklığını hisseden bebeklerde özgüven gelişimi daha hızlı olur” diyor.
 
Katı Gıdalara Başlamak Dikkat İstiyor
 
İkinci 3 aylık süreç içerisinde bebekler hızla kendi etrafında dönmeye ve oturmaya başlıyor. 6’ıncı ayda dişleri çıkmaya başlayan bebekler, mama, baba, dada, dede gibi sesler çıkartabiliyor. Doktor Gündoğdu, anne-babalara bu dönemde katı ek gıdalara başlanabileceği konusunda bilgi verirken, verilen gıdanın bebeğin genzine kaçmaması, mama sandalyesinde dikkatli beslenmesi ve asla yatar pozisyondayken katı gıda verilmemesi konusunda uyarıyor.
 
Yürüteç Kullanmayın
 
Doktor Gündoğdu, “7, 8 ve 9’uncu ayına gelen bebekler emeklemeye ve kenarlara tutunarak ayağa kalkmaya başlıyor. Bu dönemde ebeveynler evde bulunan sivri mobilyaları ve bebeğe zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırmalıdır. Asla bebek için yürüteç kullanmamalıdır. Bebeğin normal gelişimini olumsuz etkileyerek kazalara yol açabilen bu tip araçların satışı ABD ve Kanada gibi ülkelerde yasaklanmıştır” diyor.
 
Televizyon İzleyen Bebekler Konuşmaya Geç Başlıyor
 
Bebeklerin, 1-2 yaş itibari ile yürüme, yemek yeme ve konuşma eylemleri hızla artıyor. Gündoğdu, yürümenin 16-18 aylık olana kadar gecikebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca yemek yemesi için fırsat verilmesi gerektiğini ve konuşmasının ilerlemesi için televizyon karşısında uzun süre bırakılmaması gerektiğini söylüyor. Konuşma problemine neden olan rahatsızlıklar arasında otizm, gelişimsel gerilik, işitme problemi ve ifade edici dil geriliği bulunabiliyor. 2 yaşına geldiğinde hala konuşamayan bebeklerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor.
 
Çocuğunuz Büyürken Bunları Hafife Almayın
 
Bebekliğin biterek çocukluk dönemine geçiş yapılan 2-4 yaş aralığında ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu söyleyen Doktor Ela Tahmaz Gündoğdu, “Çocukluk döneminde; organik yiyecekler tercih edilmeli, yoğurt ve salça gibi evde yapılabilecek olan ürünler mutlaka evde yapılmalı, meyve ve sebzeler mevsimlerine göre tercih edilmeli, pastörize edilmiş günlük süt kullanılmalı ve metal rende, çatal, kaşık gibi gereçlerin C vitamininin etkisini azaltması nedeniyle tercih edilmemelidir” diyor.
Kaynak: haber7.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title