Bebeğinize pekmez verirken dikkatli olun!

Pekmez, bebek ve çocukların büyüme dönemlerinde tüketmeleri şart olan gıdalardan biridir. Bebeğe bol kalsiyum ve demir minerali sağlar, ayrıca enerji veren güçlü bir karbonhidrat kaynağıdır.
 
2 çay kaşığı pekmez günlük demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır ve potasyum miktarının %10’unu karşılamaya yeter. Ayrıca iyi bir selenyum ve B6 kaynağıdır.
 
Anne sütünden sonra aminoasit dengesi en iyi besinlerden biridir. Birçok mineral barındırır.
 
Bebek, demir mineralinden yana zengin olan yumurta sarısı ve de pekmezi eğer kahvaltıda tüketiyor ise bu gıdaları süttozu içeren hazır mama ya da kaşık mamalarıyla birlikte almamalıdır, fazla kalsiyum demirin emilimini engeller. Pekmez, bebeğe gün içerisinde tek başına, bir tatlı kaşığına konarak verilebilir.
 
Yüksek sıcaklıkta üretilen pekmezlerde kanser riski
 
Pekmez alırken, yüksek ısılarda değil, düşük ısıda uzun sürede pişirilmiş olmasına mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Geleneksel yöntemlerle üretilmiş ev yapımı pekmez kullanıyorsanız, yine yüksek sıcaklıklarda yapılmamış olmasına dikkat edin.
 
Bebeğinize pekmez verirken ısıtmadan kullanmaya çalışın. Muhallebiye katacaksanız, muhallebiyi pişirip soğumasını bekleyin. Sonra pekmezini ekleyin.
 
 
 
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title