Diyabet düşük riskini artırıyor…

Diyabet özellikle hamilelerde anne ve bebek için büyük risk. Uzmanlar önlem alınmayan ve dikkat edilmeyen gebelik diyabetinin düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri doğum riskini artırdığını söyledi.
 
Gebeliğin erken dönemde hormonlardaki değişikliklerden dolayı yüksek insülin düzeylerinin görülebildiğini, kan şekerinin düşebildiğini ve ilerleyen dönemde insülin direnci gelişebildiğini aktaran Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı Yavuz Selim Demir, şunları kaydetti: Tokluk kan şekerleri yükselir. Anne diyabeti kanda oksijen salınımını bozduğundan kan dolaşımını da bozar. Plasental ve uterus kan dolaşımının bozulması, fetüs büyümesini engeller. Tarama testleri yapılarak büyük öneme sahip olan tanı konulur.
 
Bebekler de risk altında
 
Demir, diyabet tanısı konulan gebede çeşitli sağlık sorunlarının görülme riskinin arttığını vurgulayarak, “Diyabetli gebelerde düşükler artar, ölü doğum sıktır, idrar yolu enfeksiyonu riski yükselir ve iri doğum olabilir” uyarısında bulundu. Gebelikte diyabet gelişiminde, başta obezitenin önemli bir risk faktörü olduğunu belirten Demir, ailesinde diyabet öyküsü ile yumurtalıklarında kist sorunu bulunanlarda hastalık görülebildiğini bildirdi.
 
Diyet ve egzersiz ile kontrol altına alın
 
Diyet ve egzersiz ile kan şekerleri hedef değerlerde seyretmezse günde dört kez insülin enjeksiyonu veya insülin pompası ile kan şekerinin regüle edildiğini belirten Demir, “Gebelik sonrasında yüzde 25-30 hastada diyabet kalıcı olmaktadır. Diyabetik gebelerin çocuklarında diyabet gelişimi yüksektir” şeklinde konuştu.
Kaynak: Akşam
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title