Hamilelik çatlakları nasıl önlenebilir?

Gebelikte (hamilelikte) karın bölgesinde oluşan çatlaklar cildin gerilmesi (karnın büyümesi) nedeniyle ortaya çıkar. Çoğunlukla doğumdan sonra çatlaklar solar ve hafif iz bırakırlar.
 
Nedenleri nelerdir?
 
Hamilelikte karında çatlak oluşması anne adayının cilt yapısıyla ilgidir. Genellikle hassas ciltler çatlak oluşumuna daha müsaittir. Eğer cildiniz esnekse endişe duymanıza gerek yoktur çünkü esnek ciltler çatlak oluşumuna yatkın değildirler. Bu nedenle herhangi bir ürün koruyucu kullanılmasına gerek kalmaz. Kullanılması gerekiyorsa da özel nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünlerle gidermek mümkündür.
 
Nasıl önlenebilir?
 
Özellikle beyaz tenli ve hassas bir cilde sahip anne adayları çatlak oluşmasını beklemeden gebeliklerinin 5.ayında basit nemlendiriciler, kremler, bebe yağları ve badem yağı kullanmaya başlayıp önlem alabilirler.
 
Çatlakların giderilmesi için kullanılan pek çok krem çeşidi mevcuttur. Bunlar cildi nemlendirerek kuruluklarını giderir. Yanı sıra lohusalık döneminde dengeli beslenme ve egzersiz yapılması çatlakların giderilmesini hızlandıracaktır.
 
Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı, bol bol su tüketmek çatlakları en aza hatta oluşmasını dahi engeller.
Duş alırken karnınızı yumuşak bir sünger, fırça veya lif yardımıyla, dairesel hareketler şeklinde masaj yaparak
ovalayabilirsiniz. Bu sayede ciltteki kan dolaşımı hızlanır ve elastikliği artar. Dolayısıyla korunmaya yardımcı olur.
Kaynak: gebelikdunyasi.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title