Bebekler rüya görür mü?

Bebekler rüya görürler. Uyku uzmanları yenidoğanların en çok doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde rüya gördüklerini göstermiştir. Bu kadar çok rüya görmelerinin nedeni uykularının büyük bir kısmını REM evresinde geçirmeleridir. Rüyalar uykunun hafif evresinde gerçekleştiği için, yenidoğanlar sesler, hareketler ve diğer faktörler nedeniyle kolayca uyanma eğilimindedir. Rüya görürken yenidoğanlar bazı sesler çıkarabilir. Gözleri hareket edebilir. Sağa sola yada vertikal olarak hareket edebilirler. Bebekler REM evresi sırasında gülebilir, gülümseyebilir, çığlık atabilir ya da ağlayabilirler. Ayrıca yüz kasları, elleri ve bacakları hareket edebilir bundan dolayı uyanabilirler. Bebekleri uyurken hafifçe kundaklamak uyurken hareket etmelerini engeller ve daha iyi uyumalarını sağlayabilir. Bebek büyüdükçe uykudaki hareketleri azalır.
 
Çalışmalar rüya ile ilişkili beyin aktivitesinin, bebeklerin zihinsel gelişimi için gerekli olduğunu söylemektedir. REM aşamasında beyne kan akışı artar. Bunun bir sonucu olarak, bazı sinir proteinleri üretilir ve bunlar beyin yapı birimlerini oluşturur. Bebekler gördükleri, duydukları ya da hissettikleri şeylerden uyarılar alırlar. Beyin uyanık iken edinilen bilgileri işler ve birey için gerekli olanları saklar. 2010 yılında bir çalışma, bebeklerin rüya görürken öğrendikleri sonucuna varmıştır.
 
Araştırmacılar anne karnındaki bebeklerin yaklaşık 25.haftada REM evresini deneyimlediklerini ve bu noktada rüya görmeye başlayabileceklerini söylüyorlar. Aksine, bazı psikologlar çocukların yaklaşık beş yaşında iken rüya görmeye başladıklarını düşünmektedir. Çocukların o yaşta kendilerinin farkında olmaya başladıklarını ve çevrelerinde olanları anladıklarını ve bunların da rüyaları oluşturan esas etkenler olduğunu düşünüyorlar.
 
 
 
Kaynak: buzzle.com
Bebekler rüya görür mü?
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title