Kuruyemiş vermeye ne zaman başlanmalı?

Kuruyemişler alerjik besinlerdir ve kuruyemişlerin başlanma zamanı hakkındaki bilgiler çok fazla değildir. Kuruyemişlere genellikle 12 ile 36 ay arasında başlanması tavsiye edilir.
 
Amerika Pediatri Akademisi daha önceki yıllarda bebek ve çocuklarda besin alerjisinin önlenmesi için kuruyemişlerin 3 yaşına kadar başlanmasını önermiyordu. Ancak kuruyemişlere geç başlamanın besin alerjisi gelişmesini anlamlı derecede önlemediği anlaşılmıştır. Amerika Pediatri Akademisi kuruyemişlere geç başlanması görüşünü günümüzde değiştirdi ve kuruyemişlere 6 aylık bebeklerde katı gıdaların başlanmasıyla birlikte başlanabileceğini bildirdi.
 
Ailesinde astım, alerjik nezle, besin alerjisi ve egzama gibi alerjik hastalığı olan çocuklara kuruyemişlerin 1 yaşından sonra dikkatli bir şekilde başlanması daha uygun olur.
 
Ceviz ilk başlanacak kuruyemiş olabilir. Hem alerjenik özellikleri diğerlerinden daha az hem de çocuklara faydası daha fazladır ancak doğrudan vermek yerine ezerek bir gıda içinde verilebilir. Özellikle ailesinde alerjik hastalık olmayan çocuklara fıstık ezmesi, ezilmiş badem gibi ürünler ile de başlangıç yapılabilir. Çünkü alerji dışında kuruyemişin akciğere kaçma riski de vardır.
 
 
 
 
 
Kaynak: Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay
Kuruyemiş vermeye ne zaman başlanmalı?
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title