Bebeğinize balık yedirin!

Bebekler ortalama yedi aylıktan sonra balık yemeye başlayabilirler. Yedireceğimiz balıkların tazeliğine dikkat etmeliyiz. Kesinlikle bebeklere bayat balık verilmemeli. Ayrıca bebeklere deniz balığı vermeye daha çok özen göstermeliyiz.
 
Somon, çipura, dil balığı bebekler için ideal balıklardır. Özellikle doktorlar omega açısından yüksek olan ve derin su balığı olan somonu önerirler. Ayrıca tane halinde yemekte zorlanan ya da yemeyen bebeklerimize çorba yaparak da verebiliriz.
 
Bebeklerimize ilk olarak dil balığı ile de başlayabiliriz. Vereceğimiz deniz balıkları çok büyük olmamalı. Büyük balıklarda metal yoğunluğu çok fazla olur.
 
Somon balığı çorbası bebekler için ideal bir besindir. Kılçıksız balıkları püre haline getirerek bebeğimize verebiliriz. Hazır olarak teneke konservelerde satılan balıklar bebeklerimiz için zararlı olabilir. Böyle ürünlerde cıva seviyesi yüksektir. Soğuk sularda yaşayan balıklar daha az cıva bulundururlar ve omega 3 bakımından da zengindirler.
 
Son yapılan tıbbi araştırmalar bebeklere bir yaşından önce balık yedirmenin herhangi bir sakıncası olmadığını göstermektedir. Bebeklerimize balık verirken balığın çok iyi pişmiş olmasına ve kılçıklarının tamamen ayıklanmış olmasına dikkat etmeliyiz.
 
Bebeklere somon ve dil balığı dışında taze levrek de verilebilir. Burada önemli olan balığın beyaz etli olmasıdır.
 
Balığın bebekler için alerjik bir besin olduğu konusunda net bir vaka yoktur lakin balık yedirdikten sonra beklenmeyen bir durumda doktorunuza başvurmak gerekebilir.
 
Bebeklere balıkla birlikte yoğurt vermemekte fayda vardır. Ortalama beş altı saat sonra yoğurt verilebilir.
Bu durum yediğimiz ya da bebeğe yedireceğimiz balığın biraz da olsa bayat olma durumlarında bebeğe zarar verebilir.
 
Balıklarımızı derin dondurucudan teker teker pişireceğimiz kadar çıkarmalıyız. Çözündükten sonra tekrar dondurmak sağlıklı değildir.
Kaynak: elimdengeliyor.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title