Bebekler Nasıl Öğreniyor?

Iowa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bebeklerin etraflarında olan bitenleri gözlemleyerek öğrenme süreçlerini oluşturdukları ispatlandı.

Iowa Üniversitesi Psikoloji Profesörü John Spencer durumu şöyle izah ediyor; “Bebeklerin bakarak ve dokunarak öğrendiklerini zaten biliyoruz. Fakat bu araştırmanın sonucunda öğrenme süreci boyunca görmenin önemi ve gücünün tüm diğer duyulardan daha fazla olduğunu tespit ettik.”

Uzmanlar görerek tanıma ve öğrenme sisteminin daha sonraki yaşlar için hafızanın oluşmasında da büyük rol oynadığını önemle belirtiyorlar.

Araştırmanın kesin sonuçlarına göre ise özellikle şu noktalara dikkat çekiyorlar:

Öğrenme zorluğu çeken çocukların bebeklik reflekslerini harekete geçirip daha kolay öğrenmelerini sağlayabilmek için çalışmaları esnasında çok daha fazla görsel malzeme kullanmak daha fazla işe yarayacaktır.

Bebekleri her gün yeni bir nesneyle tanıştırmak ve incelemelerine izin vermek ileriki yaşlarda daha kolay öğrenen ve daha kuvvetli hafızası olan bireylere dönüşmelerini sağlayacaktır.

Bebeklik süreci boyunca dikkat süresi az olduğundan özellikle ses çıkaran (çıngırak gibi) oyuncaklar vermek, oyuncak her ses çıkardığında bebeğin yeniden dikkatini toplamasına ve böylece daha uzun süre oyuncağı incelemesine yardım eder.

Bu araştırma Journal Cognitive Science bilimsel yayınında yayınlanarak resmiyet kazanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: onedio.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title