Eyvah, bebeğim emmek istemiyor!

Eğer bebeğiniz meme emmek istememeye başladıysa, korkmayın. Çünkü sık karşılaşılan bu durumda yapmanız gereken sorunun nedenini bulmak…
 
Bebekler neden emmek istemeyebilir?
 
Bebek aç olmasına rağmen emmeyi reddeder, memeyi tutar, ancak emmez, yutmaz veya çok zayıf emer; bazen anne emzirmeye çalışırken bebek ağlar ve memeyle adeta kavga eder. Bazen de bir memeyi emer ama diğerini reddeder. Memeyi reddetme öncelikle annede bazı negatif düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle memeyi ani olarak reddetmenin önemli nedenleri vardır. Bu nedenler aranırsa çözüm kolaylaşır:
 
Burun Tıkanıklığı: Burnu tıkanık olan bebekler sık sık emmeye ara verir ya da emmek istemezler. Burundan nefes alamayan bebek memeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır.
 
Pamukçuk: Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluşmuş olabilir. Bu mantar enfeksiyonu, genellikle yenidoğan bebeklerde görülse de bazen büyük bebeklerde de olabilir. Ağzında pamukçuk görülen bebekler emerken acıdığı için emmeyi reddedebilir.
 
Sütünüzün tadı: Yeni gıdalar veya beslenme değişiklikleri sütünüzün tadını değiştirebilir. Özellikle acı ve koku içeren besinler (karnabahar, lahana gibi), sütünüzün tadını değiştirir. Eğer böyle bir yiyecek yediyseniz ve bebeğiniz emmek istemiyorsa, sütünüzü sağarak boşaltın ve birkaç saat sonraki sütünüzle emzirmeyi tekrar deneyin.
 
Stres: Annelik çok zor bir meslek. Üstelik belirli mesai saatleri de yok. Stres sizi nasıl etkiliyorsa bebeğinizi de o kadar etkiliyor.
 
Emzirme saatleri: Emzirme saatlerini değiştirmeniz onu etkileyebilir.
 
Diş çıkarma: Bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir. Emme sırasında şiş olan diş etleri acıyacağı için huysuzlaşır ve emmek istemez.
 
Yüksek sesli tepkiler: Bebeğiniz göğüs ucunuzu ısırdığında yüksek sesle tepki verirseniz onu korkutursunuz.
 
Biberon alışkanlığı: Sütünüzü ara ara biberonla veriyorsanız, bir süre sonra bebeğiniz biberona alıştığı için sizi emmeyi reddeder. Bu nedenle bebeğinizi mümkün olduğunca emzirmeye çalışın.
 
Kokular: Parfümünüzün kokusundan rahatsız olmuş olabilir.
 
Çalışmaya başladıysanız: Annenin çalışmaya başlaması bebeği etkileyebilir veya bakıcı değişikliği yapılmış ise bebek yeni gelen bakıcıya alışmamış olabilir. Bu durum göz ardı edilmemelidir.
 
KULAK ENFEKSİYONU
 
Bebeğiniz kulak enfeksiyonu geçiriyor olabilir. Kulak ağrısı çeneye yayılır ve emerken yutkunarak çenesini oynatmak zorunda kalan bebeğiniz daha çok ağrı hissedebilir. Ayrıca bağışıklık sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olması da orta kulak iltihabına neden olur.
 
PEKİ NE YAPACAĞIM!
 
Her şeyden önce sakin olun. Bebeğinizin hangi nedenle emmeyi reddettiğini bulursanız nedeni ortadan kaldırdığınızda sorun kendiliğinden çözülür. Meme emmediği dönemde sütünüzü sağarak süt yapımının devamlılığını sağlayın.
 
DOĞRU ŞEKİLDE OTURUP EMZİRİN
 
Emzirme pozisyonunuz ve tekniğiniz hatalı olabilir. Bebeğin memeyi tutması için başından iterseniz size direnç gösterir, kafasını geri çeker ve emmek istemez. Ya da memeniz tıkanmıştır.
 
SÜTÜNÜZ ARTIK YETMİYORSA…
 
Bazen sütünüz 4. aydan sonra iştahlı bebeklerin doymasına yetmez, bebek huysuzlaşır ve emmek istemez. Emzirmekte ısrarcı olun. Sık emzirdikçe süt üretiminiz artar.
 
DR. ECE ŞULE ASLAN
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title