Ninni deyip geçmeyin…

Ninniler çocuğu sakinleştirir ve anne ile çocuk arasında derin bir bağ kurulmasını sağlar. Ninniler çocukta fiziksel dokunuş kadar önemlidir. Çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimlerine önemli yararlar sağlayan ninnilerin faydaları çocuğun dil gelişiminde de kendini gösterir. Peki kısaca bu yararlar nelerdir?
 
Ninnilerin aile açısından faydaları: Ezgileriyle çocuğu sakinleştiren bu ezgiler, çocuğun yaşadığı sıkıntıyı ve hastalığını azaltırken, ailenin de rahatlamasını sağlar.
 
Ninnilerin iletişim açısından faydaları: Anneleriyle bebekleri arasında güvene dayalı bir iletişim kurmayı sağlar. Her akşam tekrarlanan ninniler kararlılığı gösterir. Kelime öğrenmeyi sağlar. Ebeveynler ninniler aracılığıyla düşündüklerini bebeklerine aktarma olanağı bulur. Ortak bir kültür oluşturur. Yeni anneler; ‘bana da annem bu ninniyi söylerdi’ diyerek bir kültürü devam ettirir.
Ninnilerin gelişim açısından faydaları: Genelde yatmadan önce söylenen ninniler çocuğu uykuya hazırlar. Ezgileri duyan çocuklar uyku vaktinin geldiğini anlar. Erken yaşta zihin gelişimine katkı sağlanan ninniler ile çocukta kişisel gelişimin de temelleri atılır. Ninniyi anlamaya başlayan çocuk hayalde kurmaya başlayacağı için hayal gücünü de geliştirme gibi bir özelliği vardır ninnilerin.
 
Tüm bunların yanında; ninniler süt emmeyi artırarak beslenmeyi düzene koyar. İletişim sorunu yaşayan çocukları iletişim kurmaya teşvik eder. Çocuğu aktifleştirir ve canlılık kazandırır.
Kaynak: bilgisaglik.com
Ninni deyip geçmeyin…
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title